Praha - Předběžná data o vývoji českého hospodářství ve 3. čtvrtletní ukazují, že se ekonomika může vrátit do recese. Na středeční exportní konferenci to řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.
Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,5 procenta. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt stoupl a ekonomika se tím dostala z nejdelší recese vůbec.
Tomšík zopakoval, že jsou sice v ekonomice vidět známky oživování ekonomiky, ty jsou ovšem vytvářeny primárně v průmyslu a proexportním odvětví, a ne domácí poptávkou. To podle Tomšíka přináší obrovské riziko, že by následně koruna posílila. Proto mimo jiné ČNB přistoupila k devizovým intervencím.
Kolem 27 korun za euro
Tomšík několikrát zopakoval, že ČNB chce držet kurz koruny kolem 27 korun za euro. Naproti tomu člen bankovní rady Lubomír Lízal v úterý uvedl, že možné posunutí kurzu koruny na 28 korun za euro v rámci devizových intervencí není dramatický či nerealistický scénář. Koruna po jeho slovech oslabila na nejnižší hodnotu od března 2009.
"Kurz budeme držet okolo 27 korun za euro tak dlouho, abychom se vrátili k standardním měnovým nástrojům a vzdálili se od deflační pasti. V úterý jsme zjistili, že trh je velmi citlivý na vyjádření, takže více k tomu nebudu říkat," uvedl ve středu Tomšík.
Centrální banka zahájila intervence ve čtvrtek 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace.
Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ti oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.