Ekonomika
-
za podpory:
18. 11. 2021 6:39
Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.
Prodej chytrých televizí podpořila pandemie
- Konkrétně podíl chytrých televizí s připojením k internetu se za poslední čtyři roky ztrojnásobil a v současnosti je využívá více než třetina českých domácností.
Za nárůstem stojí podle statistik tuzemského zastoupení výrobce Philips přechod na standard DVB-T2 a rozšíření nabídky streamovacích služeb. Svůj podíl na tom má koronavirová pandemie, která přivedla Čechy zpět k televizním obrazovkám.
"Za poslední rok začali lidé v domácnostech daleko více využívat potenciál chytrého televizoru. Instalovali si nové aplikace a zkoušeli služby Video on Demand (jde o systém, který uživatelům umožňuje vybrat si a sledovat video /typicky film nebo seriál/ dle vlastního výběru, bez předepsaného televizního programu, pozn. red.). Zaznamenali jsme tak větší poptávku po televizorech se systémem Android TV," dodal podle agentury ČTK ředitel Philips TV & Sound pro ČR Petr Valoušek.
- Chytré ale nejsou jen televize, telefony nebo vysavače. Výrobci se v uvádění inteligentních modelů spotřebičů na trh předhánějí a v současnosti tak už není neobvyklá ani chytrá lednička, trouba nebo kávovar.
Například právě smart chladnička již umí prostřednictvím kontroly potravin přes velkou obrazovku upozornit, kdy se blíží datum minimální trvanlivosti potravin. Uživatelé dostanou upozornění, že je třeba je zkonzumovat nebo odstranit, aby se předešlo plýtvání a zkažení jídla.
Chytrá trouba zase sama stahuje recepty a postupy pečení z internetu. Chytrý kávovar dokáže na příkaz z tabletu či mobilu uvařit kávu na dálku.