Jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou. Vychytávek je stále víc, stejně tak i rizik

Ekonomika Ekonomika - za podpory: egd logo
18. 11. 2021 6:39
Hodinky, ale i světla, zásuvky nebo robotické vysavače. Takzvaná chytrá zařízení získávají stále více na oblibě a prodejci očekávají, že budou i hitem letošních Vánoc. Průzkumy přitom naznačují, že Evropané budou v příštích letech nakupovat těchto zařízení více. Ulehčují totiž život a snižují spotřebu. Následující přehled ukazuje, kde všude je lze využít, jaké jsou jejich výhody, ale také rizika.
Fotovoltaické panely na střeše rodinného domů v Karviné.
Fotovoltaické panely na střeše rodinného domů v Karviné. | Foto: ČTK

Energie pod kontrolou

  • Na dálku už jde také sledovat spotřebu plynu a provádět odečet energií. V současnosti již existují chytré elektroměry s funkcí rádiové komunikace, které právě tuto možnost mají. Díky tomu lze sledovat i spotřebu v reálném čase.
  • Povinné budou v příštích letech zatím pro odběratele s velkým odběrem energie, tedy především firmy. Počítá se ale s postupným zavedením i pro domácnosti.

"Smart metery přinášejí odběratelům nepochybný benefit v podobě fakturování skutečné spotřeby elektrické energie namísto odhadované. Samotný přístup k datům, která jsou automatizovaně sbírána, dává odběratelům rovněž prostor porozumět, jaký je dopad používání konkrétních spotřebičů na celkovou spotřebu energie, tedy lépe pochopit sami sebe," vysvětluje systém Peter Feciľak z Fakulty elektrotechniky a informatiky Technické univerzity v Košicích.

Přechod od klasického k chytrému měření se netýká pouze elektrické energie. "Technologie smart meteringu lze velmi efektivně aplikovat i u spotřeby vody. Dle našich odhadů je díky použití chytrých technologií možné snížit spotřebu vody až o čtvrtinu. Z hlediska legislativy přitom platí, že chytrá měřidla umožňující dálkový odečet budou v Česku taktéž povinná od roku 2027. Tato skutečnost vychází z evropské směrnice o energetické účinnosti, týká se přitom všech měřičů tepla, vodoměrů na teplou vodu a indikátorů na radiátorech," vysvětluje Karel Vlach, generální ředitel společnosti Enbra.

  • Smart metery mají význam i v kontextu změny toku elektrické energie. Dnešní sítě jsou totiž založeny na toku jednosměrném - od elektrárny přes dodavatele k odběrateli. Díky údajům získaným prostřednictvím chytrého měření umožní takzvané smart grids obousměrný přenos, a na trh tak budou moci vstoupit i sami zákazníci.

"Zavedení chytrých elektroměrů u zákazníků připojených k síti nízkého napětí bude důležité z hlediska možnosti jejich aktivního zapojení prostřednictvím agregátoru do poskytování podpůrných služeb výkonové rovnováhy. Chytré elektroměry také zákazníkům umožní zapojit se do plánovaných energetických komunit pro sdílení vlastních obnovitelných zdrojů energie," upřesňuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

Právě se děje

Další zprávy