Daňové ráje najdete i v Česku. Stejně jako pekla

Petr Kučera Petr Kučera
16. 4. 2009 6:29
Nejméně kontrol hrozí v Praze a Pardubicích. Nejvíce v Pacově
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Podnikatele v Pacově na Vysočině kontroluje tamní finanční úřad v průměru každé čtyři roky. Zato do firmy se sídlem v Praze 10, v Praze-Modřanech nebo v Pardubicích zavítá kontrola jednou za sto let. Vyplývá to z nejnovějšího přehledu, který na základě údajů ministerstva financí zveřejnila společnost Terrinvest.

Ve větších městech je klidněji

Údaje z let 2005-2008 potvrzují, že podnikatelé ve větších městech se za svůj život setkají s kontrolory finančního úřadu mnohem méně (někteří ani jednou), než v menších městech. Zdaleka to ale neplatí automaticky - například v Brně jsou kontroly více než dvakrát častější než ve Vysokém Mýtě.

Čísla v tabulkách udávají takzvanou periodu kontrol - tedy za jak dlouho se v průměru znovu opakuje kontrola u stejného podnikatelského subjektu (například v Praze 10 je to jednou za 104 let).

"Nevadila mi ani tak četnost kontrol, jako spíše jejich průběh," říká nicméně podnikatel z Tachovska, který předloni formálně přesunul své sídlo do Prahy. "Úředníci v menším městě měli na každou firmu více času, takže si pořád vymýšleli nějaké maličkosti. Na malém městě navíc znají podnikatele osobně - vidí, v čem jezdím, kam chodím, co nosím na sobě. A to samozřejmě hned poměřují s daňovým přiznáním," dodává.

Podrobná verze tabulky, dostupná na www.terrinvest.cz, obsahuje vedle počtu provedených kontrol také množství pracovníků jednotlivých finančních úřadů či počet registrovaných fyzických a právnických osob. Podle jednatele Terrinvestu Tomáše Pelikána nejde jen o čistě matematický průměr získaných dat. "V přehledu jsme zohlednili i obvykle delší dobu trvání daňové kontroly u právnických osob, stejně jako údaje o velikosti podnikajících subjektů ve větších městech," říká.

Zájem o přesun sídla roste

Terrinvest se mimo jiné zabývá pronájmem takzvaných virtuálních kanceláří, umožňujících firmám snadno získat sídlo v Praze nebo jiném velkém městě. Právě tyto služby prožívají v posledních letech obrovský nárůst poptávky - podle dalších firem působících v oboru (například Office House, Společnosti Online, Chamr & Partners či Smart Office & Companies) se zájem zvyšuje meziročně o desítky procent.

"Jen vloni přesunulo sídlo své firmy 8458 podnikatelů z regionů," říká Daniel Lattner, ředitel společnosti Office House, s odkazem na analýzu zpracovanou podle dat Finančního ředitelství pro hlavní město Prahu.

Změna sídla je ve většině případů pouze formalitou. Na stejné adrese sídlí až desítky různých firem. Ty se dělí o jednu či více sekretářek, které mimo jiné přeposílají došlou poštu nebo přepojují hovory na "skutečné" sídlo firmy. Měsíční pronájem činí jen několik set korun, v centru Prahy jde už o tisíce (k nejdražším patří pražský Ovocný trh se 6000 korunami měsíčně).

Únik před úřady není jediným důvodem papírových změn sídla. Tím druhým je získání lukrativních adres, často v samém centru Prahy nebo krajských měst. Firma tím mnohdy chce působit seriózněji, než kdyby jako své sídlo uváděla neznámou obec.

Do zahraničních rájů odešlo 9000 firem

Nehledě na klesající daňové zatížení v Česku však pokračují i odchody do zahraničních daňových rájů. Jak nedávno uvedla Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA), do některé z takových zemí vloni přesídlilo přinejmenším 740 vlastníků firem působících v České republice.

Počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí z destinací považovaných za daňové ráje, tak ke konci loňského roku dosáhl téměř devíti tisíc. To představuje kolem tří procent ze všech společností působících v Česku. Analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová ale upozorňuje, že jde jen o špičku ledovce. "Čerpáme totiž výhradně z veřejně dostupných zdrojů, které nezahrnují firmy založené v daňových rájích mnohdy pro účely fiktivního snižování daňového základu jiných, na první pohled nespřízněných firem," vysvětluje.

K nejatraktivnějším daňovým rájům patří Nizozemí, Kypr, Lucembursko. "Nejde jen o nižší daně, ale také o skrytí vlastnictví a tím i ochranu majetku, stejně jako přívětivější podnikatelské prostředí nebo možnost neposkytovat o svých firmách a financích prakticky žádné informace," dodává Štěpánová.

V tabulce vás možná překvapí umístění USA. Spojené státy sice nejsou považovány za klasický daňový ráj, nicméně za splnění určitých podmínek tak fungují. K nejdůležitějším podmínkám patří, že firma nesmí být (spolu)vlastněna občanem USA, nesmí mít v USA žádné daňové povinnosti, nesmí obchodovat s tamními rezidenty, nesmí mít z USA žádný příjem a nesmí zaměstnávat občany USA.

Foto: Aktuálně.cz
Další aktuality pro podnikatele:
Virtuální kanceláře: Stát přitvrdil proti přesunu sídel
Tajné akciovky stát nezakáže, podvádět se dá jinak
Máte podnikatelský nápad? Zkuste nové soutěže

 

Právě se děje

Další zprávy