Zrušení daňových slev pro OSVČ s paušály bylo v pořádku, rozhodl Ústavní soud

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 5. 3. 2018 12:00
Osoby samostatně výdělečně činné nemají naději na vrácení části zaplacených daní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Zrušení dvou daňových slev pro podnikatele, kteří si uplatňovali výdajové paušály, nebylo protiústavní. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud, když rozhodoval o příslušném ustanovení zákona o daních z příjmů. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) tak nemají naději na vrácení části zaplacených daní.

S omezením paušálů přišla vláda vedená Petrem Nečasem (ODS). Od roku 2013 fakticky vyloučila daňové slevy na dítě a manželku či manžela při současném využití paušálů (kromě přivýdělků). Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) původně uvažoval o tom, že by omezil samotnou výši výdajových paušálů, nakonec došla tehdejší vláda ke kompromisu v podobě odebrání slev.

Na Ústavní soud se kvůli tomu v konkrétním daňovém sporu obrátila podnikatelka ze středních Čech. Argumentovala zejména nerovností před zákonem - podle ní neexistoval ospravedlnitelný důvod, proč by některé rodiny měly přijít o zvýhodnění jen proto, že některý z partnerů uplatňuje výdajové paušály místo skutečných výdajů.

Podnikatelka poukazovala také na padesátiprocentní hranici rozlišující druhy základů daně, kterou označila za absurdní. Slevu totiž bylo možné získat jen tehdy, když součet dílčích základů, u nichž podnikatel paušál uplatňoval, nepřesáhl polovinu celkového základu daně. Podle ženy tak vznikala nerovnost, kdy o možnosti uplatnit zvýhodnění nerozhodovala nominální celková výše příjmů, ale jejich struktura. Mohla tak nastat situace, že poplatník s vysokým příjmem zvýhodnění dostal, zatímco podnikatel s mnohem nižším příjmem nikoliv.

Ústavní soud však konstatoval, že ustanovení nebylo v rozporu s ústavními principy, nepřinášelo ani bezdůvodně rozdílné zacházení s různými skupinami poplatníků.

Výdajové paušály

  • Osoby samostatně výdělečně činné (klasičtí živnostníci, ale také třeba svobodná povolání, soukromí zemědělci nebo lidé s příjmy z pronájmu) se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.
  • V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.
  • Druhá varianta - paušály - je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že daňově uznatelné náklady (související s dosažením a udržením zisku) tvoří určité procento z příjmů.
  • Paušály však můžou být nevýhodné pro podnikatele, kteří ve skutečnosti měli v daném roce ještě vyšší výdaje.

Stát nechal podnikatelům na výběr, připomněli soudci. Buď lidé nadále využívali jednodušší a mnohdy finančně výhodnější výdajové paušály, ale přišli o daňové slevy na dítě či na manželku/manžela. Nebo si z daní uplatňovali skutečné náklady a možnost slev jim zůstala. Omezení podle soudu nemělo takzvaný rdousící efekt.

"Právní úprava sledovala legitimní cíl, kterým je zájem na zvýšení příjmů státního rozpočtu nebo zájem na větší rovnoměrnosti daňového zatížení. Zákonodárce má v tomto ohledu poměrně široké pole volného uvážení, aby mohl realizovat svou hospodářskou a sociální politiku," konstatovali také ústavní soudci.

Možnost slev už mezitím podnikatelům vrátila koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL vedená Bohuslavem Sobotkou, novela je účinná od 1. července 2017. Současně ale snížila hranici pro možné uplatnění paušálů na polovinu předchozího stavu.

Zatímco dosud je šlo využít pro příjmy nepřesahující dva miliony korun ročně, nově to je polovina. Například řemeslníci, kteří si dříve díky 80% paušálu mohli takto odečíst až 1,6 milionu korun, si nově odečtou maximálně 800 tisíc korun. Samotná procentní výše paušálů pro jednotlivé skupiny OSVČ se nezměnila.

U příjmů za rok 2017 si podnikatelé mohou vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Počínaje příjmy za rok 2018 už platí jen nový systém.

Vláda hnutí ANO v minulém týdnu odmítla návrh poslanců ODS na opětovné zvýšení limitů.

 

Právě se děje

Další zprávy