Praha - Průměrná česká domácnost by ve čtvrtém čtvrtletí 2012 v případě výpadku veškerých příjmů dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce. To je o sedm dní déle než ve třetím čtvrtletí a o tři týdny déle než před rokem. Vyplývá to z průzkumu ING Bank Svět spoření.
Doba, po kterou jsou české domácnosti schopné financovat své pravidelné výdaje, roste se zvyšujícím se vzděláním členů domácnosti. Vysokoškolsky vzdělaní lidé mají dostupné úspory na téměř čtyři měsíce, zatímco lidé se základním vzděláním na dobu mírně překračující jeden měsíc.
Disponibilní úspory domácností v posledním čtvrtletí loňského roku proti tomu předchozímu mírně vzrostly o 1525 korun na 102 468 korun.
Nezbytné (mandatorní) výdaje zůstaly téměř bez změny na 23 771 korun. Tyto výdaje musí domácnosti zaplatit, aby zajistily svůj chod. Patří mezi ně jídlo, bydlení, energie, telefon, splátky půjček a další pravidelné platby.
Potenciál spoření, který se počítá jako poměr měsíčního příjmu domácnosti k jejím výdajům, zůstal na 23 procentech. České domácnosti byly tedy schopné uspořit 23 procent svých příjmů. Nejvyšší spořicí potenciál měly díky vyšším příjmům domácnosti z velkých měst nad 100 000 obyvatel a domácnosti vysokoškolsky vzdělaných osob.
Průzkum ING Bank je opakovaným měsíčním online dotazováním na reprezentativním vzorku populace, jehož cílem je zjistit potenciál spoření a index úspor českých domácností. Prezentovaná data jsou za říjen až prosinec 2012. Dotazování se účastnilo zhruba 1500 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18 až 60 let. Průzkum uskutečnila agentura TNS AISA.