Do režimu takzvaného dodavatele poslední instance (DPI) spadlo v posledních dnech kvůli ukončení dodávek energií v Česku téměř milion odběrných míst.
Kromě 900 000 odběrných míst končícího největšího alternativního dodavatele energií v Česku, skupiny Bohemia Energy, jde také o klienty menších dodavatelů Kolibřík Energie a A-Plus Energie. Tyto firmy také oznámily konec dodávek kvůli situaci na trhu.
Energetický regulační úřad (ERÚ) už minulý týden vyzval zákazníky, kteří se po konci svého prodejce energií dostali k takzvanému dodavateli poslední instance (DPI), aby s výběrem nové smlouvy u vybraného dodavatele neotáleli.
To v on-line rozhovoru čtenářům Aktuálně.cz doporučil také právní expert dTestu Jiří Zelenka. "Ceny dodavatelů poslední instance jsou vyšší než ceny poskytované běžnými dodavateli. Obecné doporučení je tedy co možná nejdříve přejít k novému dodavateli energie, který vám nastaví zálohy přívětivěji, dle svých stálých ceníků," uvedl na dotaz jednoho ze čtenářů.
U DPI mohou klienti zůstat až půl roku. Institut ale podle ERÚ slouží primárně jako záchranná síť, aby lidé nezůstali bez elektřiny a plynu, a tomuto mimořádnému stavu odpovídají také mimořádné, často výrazně dražší ceníky.
"Faktem je, že ceny u dodavatelů poslední instance jsou teď pro některé domácnosti likvidační a roztáčí jim pod nohama dluhovou spirálu," dodal Zelenka.
Expert ale zároveň klientům v režimu DPI doporučuje, aby sami nehledali kličky, jak ušetřit, a zálohy platili tak, jak jim "nouzový" dodavatel nastavil. Nevrácení případných přeplatků se podle něj lidé bát nemusí.
"Doporučujeme dodržovat své povinnosti a zaplatit zálohy u DPI. Navíc, DPI jsou velké společnosti, u kterých v současné době nepředpokládáme hrozbu v podobě nevrácení přeplatků," řekl.
Situace nahrává právním kličkám
Podle Zelenky je dále potřeba speciální pozornost věnovat tomu, s kým a jakou smlouvu na dodávky energií nově podepsat.
Současná situace totiž nahrává takzvaným energošmejdům. Zvláště obezřetní by lidé měli být v případě nabídek při podomním prodeji, případně přes telefon.
Lehké ale momentálně není ani zorientovat se v cenících některých tradičních společností. Všichni na trhu nicméně musí dodržovat pravidla nastavená zákonem.
"Ze zákona musí dodavatel uvádět cenu konečnou, včetně všech poplatků a daní. Neučiní-li tak, je vhodné kontaktovat dozorový orgán, který by měl tuto situaci neprodleně řešit - tím spíše, že v současné době je přechod k novému dodavateli a 'zkoumání' ceníků ze strany spotřebitelů téma číslo jedna," vysvětlil dále čtenářům Zelenka.
"Stejně tak není vhodné uvádět dvojí variantu ceny, kdy velkým a vytučněným písmem bývá uvedena cena bez daně a pod ní se 'krčí' miniaturním písmem cena celková, včetně daně," upozornil na triky některých dodavatelů.
Zelenka z dTestu zároveň připomněl, že v současné době je i pro ekonomy složité vývoj trhu s energiemi předvídat. "Dá se pravděpodobně čekat ustálení, nicméně navracení se k původním cenám v horizontu dalšího půlroku nepředpokládáme," vzkázal čtenářům on-line deníku Aktuálně.cz.
Obecně přitom experti doporučují smlouvu na dobu určitou v délce trvání jednoho roku. "V současné nevyzpytatelné době je patrně nejvhodnější využít smlouvu na dobu určitou na co nejkratší období (obvykle jeden rok). Je totiž možné, že po jejím uplynutí bude trh více stabilizovaný," doporučil Zelenka.