Běží třetí milostivé léto. Dluhy na sociálce si lze odteď vyřizovat online, jak na to

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 10. 7. 2023 12:21
Oddlužovací akce, v rámci které se lidé v Česku mohou zbavit části svého dluhu u některých státních institucí, právě startuje. Milostivé léto 2023 trvá od 1. července až do 30. listopadu. Dlužník musí uhradit původní dluh, který na odvodech, daních či pokutách nezaplatil, následně mu bude odpuštěn zbytek. Tentokrát bude možné odpustit dluh na finančním úřadu a sociální či celní správě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Milostivé léto se uskutečnilo v uplynulých dvou letech ve dvou vlnách a jeho cílem bylo, aby se lidé snadněji zbavili některých exekucí. Akce se vztahovala na dluhy u veřejných institucí nebo státních či polostátních podniků včetně zdravotních pojišťoven. Šlo tedy například o dluhy vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetickým úřadům v rukách státu, na nezaplacené poplatky České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám.

Letošní ročník je jiný. Vzhledem k tomu, že daňové nedoplatky jsou jen výjimečně vymáhány exekučně, většiny těchto dluhů se akce v minulosti nedotkla. Cílem letošní akce je ale umožnit snížení dluhů i v daňové oblasti.

Mimořádné odpuštění příslušenství daně bude určeno pouze pro fyzické osoby, kterým dluh na daních vznikl do září 2022. Podmínkou je, že v období od 1. července do 30. listopadu zaplatí dlužnou daň a zároveň formálně požádají o odpuštění úroků a penále.

"Chystané daňové milostivé léto bude určitou daňovou amnestií, kterou podle našich dat mohou využít desítky tisíc dlužníků," uvedl v tiskové zprávě ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Fyzické osoby mohou nově kromě daňových nedoplatků u finančního úřadu řešit v rámci milostivého léta také dluhy vůči finanční správě a na sociálním pojištění - v tomto případě mohou o prominutí dluhu žádat také firmy.

"Jak fyzické, tak i právnické osoby budou moci požádat o mimořádný zánik také exekucí správních. Půjde o takzvané bagatelní nedoplatky a příslušenství, jejichž jednotlivá výše nepřekročí 200 korun, a které vznikly do konce září loňského roku. Hodnota zanikajících nedoplatků u jednoho správce daně nesmí být v součtu vyšší než tisíc korun," potvrzuje Ivana Brancuzká ze společnosti Crowe. Jedná se o dluhy u finanční a celní správy, ministerstva financí, soudů nebo vězeňské služby.

Novinkou je, že u dlužných částek vyšších než 5000 korun bude možné požádat o rozložení do čtyř splátek, kdy první bude uhrazena do konce letošního listopadu a následující tři v roce 2024.

Odpustka na pojištění

Milostivé léto letos cílí také na penále z dlužného pojistného a exekuční srážky při úhradě dluhů na důchodovém a nemocenském pojištění nebo na příspěvku na politiku zaměstnanosti.

Předpokladem pro jejich odpuštění je zaplacení dlužného pojistného, které k datu 30. září 2022 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení.

Příslušné oznámení o úhradě dlužného pojistného lze ovšem učinit výhradně prostřednictvím ePortálu ČSSZ, kde je možné zjistit i výši dluhu. Tato služba je z technických důvodů dostupná právě až nyní - od pondělí 10. července.

"Navazujeme na úspěšné akce Milostivé léto I a II, díky kterým po úplném splacení jistiny skončilo více než 61 tisíc exekucí. Daňové a správní milostivé léto může pomoci dalším statisícům lidí," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. "Stát tak dostane příležitost dostat se jednorázově k penězům z jinak jen těžko vymahatelných pohledávek," dodal.

Ministerstvo financí odhaduje, že maximální rozsah odpuštěných úroků a penále u dluhů v působnosti Finanční správy je 7,7 miliardy korun, u dluhů v působnosti Celní správy 1,4 miliardy korun. Materiál pro jednání vlády ale upozorňuje, že reálný dopad na státní finance bude menší, protože část z těchto odhadovaných nákladů už je nyní považována za nedobytnou.

Jak řešit dluhy na ČSSZ:

  • Zjistit výši dluhu a podat oznámení o jeho zaplacení lze výhradně prostřednictvím nové služby ePortálu ČSSZ, která byla dnes spuštěna ve dvou verzích: samostatně pro OSVČ a samostatně pro zaměstnavatele - právnické i fyzické osoby.
  • Pro využití služby je potřeba se do ePortálu ČSSZ přihlásit. Identifikace probíhá buď prostřednictvím datové schránky, nebo identity občana, kde si lze vybrat z nabídky identifikačních prostředků (např. elektronický občanský průkaz, uživatelský účet NIA, bankovní identita nebo identifikační certifikát I.CA).
  • Službu najdete v sekci "Online služby", kde si vyberete kategorii "Pro zaměstnavatele" nebo "Pro OSVČ", a poté v podkategorii "Pojistné na sociální zabezpečení" zjistíte, zda a jak vysoké máte dlužné pojistné, které bylo splatné před 1. 10. 2022, dluh na penále a dluh na exekučních nákladech. Následně odkliknete "Oznámení o úhradě do 30. 11. 2023" nebo "Oznámení o úhradě ve splátkách", podle toho, zda dlužné pojistné zaplatíte jednorázovou úhradou do 30. 11. 2023, anebo ve splátkách (pouze pro částky vyšší než 5 000 Kč).
  • Počet splátek je pevně stanoven podle výše dlužného pojistného: 12 měsíčních splátek u dlužného pojistného do 50 000 Kč a 60 měsíčních splátek u dlužného pojistného nad 50 000 Kč. Výše splátek se automaticky dopočítá podle výše dlužného pojistného a počtu splátek. První splátku musíte podle zákona uhradit do 31. 12. 2023 a každou další splátku nejpozději poslední den následujícího kalendářního měsíce.
  • Informace o podání oznámení se automaticky vygeneruje, odešle příslušné OSSZ a nabídne možnost uložení do vlastního zařízení ve formátu PDF. Zároveň se zobrazí platební údaje, kam zaslat dlužné pojistné, a to včetně QR kódu pro snadnou a rychlou platbu. V případě, že se platební údaje nezobrazí, musí být splnění podmínek individuálně posouzeno a následně obdržíte sdělení od příslušné OSSZ.

Zdroj: ČSSZ

 

Právě se děje

Další zprávy