Praha - Zvýšení sazby DPH se promítlo i do zdražení bankovních služeb. Některé banky tyto změny využily dokonce i k tomu, že do svých sazebníků zavedly další poplatky, které odčerpají peníze z účtů klientů. Informuje o tom finanční server Měšec.cz.
"Od ledna zdražily pronájmy bezpečnostních schránek, poskytování informací nebo například nejrůznější potvrzení zasílaná bankou," komentuje změnu Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor finančního serveru Měšec.cz. "Přitom často jde o úkony, které se nevyužívají jen sporadicky. Například potvrzení o výši úroku zaplaceného na hypotéce potřebuje každý, kdo si úroky odečítá z daně," konstatuje Chvátal.
Čtěte také: Dejte pozor na pobočkách, ukázal test rychlosti bank Zdražil benzin i nájmy. Ostatní ceny vzrostou později Vyšší DPH platí od ledna. Firmy ji účtují i za prosinec |
Některé banky jsou čestnější - ty do sazebníku přidaly jen právě onu vyšší DPH (UniCredit Bank). Jiné, jako například Raiffeisenbank, dokonce sazebníky nemění vůbec.
V ČSOB je změn řada
Významné změny v poplatcích zaznamenají například klienti ČSOB. Sice obvykle klient za to, že něco zaplatí navíc, získá i drobnou výhodu zdarma (například některé transakce v rámci internetového bankovnictví), přesto jsou některá zdražení dosti výrazná. Tak například za zaslané výpisy zaplatí měsíčně o deset Kč navíc, zdražuje i vydání a obnova bezpečnostního certifikátu pro elektronické bankovnictví. Tam jde o řád stokorun.
Fio, družstevní záložna, nyní požaduje od svých klientů 36 korun místo dosavadních třiceti za mimořádný výpis z účtu stejně jako za potvrzení o provedeném převodu z účtu. Zavádí také nové poplatky za administrativní úkony související se správou platební karty. Tak třeba za opakované vydání PIN zaplatí klient 150 korun a za neodůvodněnou reklamaci transakce kartou dokonce 300 korun.
Čtěte také: Banky potichu snížily sazby na spořicích účtech Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě Banky zdražily karty. Za to, že je musí zdarma blokovat |