Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě

Petr Kučera Petr Kučera, pek
7. 12. 2009 11:50
Zdražují hlavně služby na pobočkách, ukázala analýza Scott & Rose

Praha - Klienti českých bank platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě. Vyplývá to z analýzy společnosti Scott & Rose, která porovnala průměrné náklady na vedení účtu.

Průměrný klient českých bank zaplatí při typickém používání běžného účtu 63,65 eur ročně. Klienti rakouských bank zaplatí ročně 62,47 eur. V Maďarsku vyjde běžný účet v průměru na 52,76 eur, na Slovensku na 48,88 eur a v Polsku na 46,19 eur.

Údaje vycházely z ceníku bank v říjnu 2009. Z České republiky byly do průzkumu zařazeny Česká spořitelna, ČSOB, Poštovní spořitelna, GE Money Bank, UniCredit Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a Volksbank.

Ve všech pěti státech zaplatí klienti více peněz než vloni. Největší nárůst zaznamenalo Maďarsko (o 25 procent), následují Slovensko (12 procent), Rakousko (šest procent), Česko (dvě procenta) a Polsko (jedno procento). "Náklady na účet v Rakousku v posledních letech klesaly, takže nárůst je nyní dost výrazný," dodává Michal Mošnička ze společnosti Scott & Rose.

mBank pomohla všem kromě Rakušanů

Pokud by se do porovnání zařadila také mBank, která má nulové poplatky za vedení účtu i většinu transakcí, vyšlo by z porovnání nejhůře Rakousko, kde mBank nepůsobí.

Po započtení mBank zaplatí za vedení běžného účtu Rakušané v průměru 62,47 eur ročně, což je více než Češi (57,76 eur), Maďaři (52,76 eur), Slováci (45,08 eur) i Poláci (43,40 eur).

"Přestože má mBank už dost velký podíl na trhu, je porovnání zatím dost zkreslující. Banka totiž na rozdíl od ostatních neposkytuje klasické pobočkové služby," připomíná Mošnička.

Big Mac Index: Nejdražší je Polsko

Druhé nejdražší jsou české banky i při přepočtení na kupní sílu obyvatel podle takzvaného Big Mac Indexu. Největší náklady podle tohoto měřítka zaplatí Poláci (69,76 eur), naopak méně než u českých bank (63,65 eur) zaplatí klienti v Maďarsku (53,05 eur), Rakousku (49,22 eur) a nejlevnějším Slovensku (48,09 eur).

"Banky zvyšují hlavně poplatky za služby přímo v pobočkách bank. Většina se snaží, aby klient stále častěji používal elektronické bankovnictví," dodává Mošnička.

Na celkové náklady má podle analýzy Scott & Rose vliv také vývoj ekonomiky v konkrétní zemi. "Domácí měny v zemích, které nemají zavedené euro, oproti minulému roku oslabily, takže nárůst nákladů v domácí měně je procentuálně vyšší než nárůst nákladů v eurech," říká Mošnička.

Česko je sedmé nejdražší v EU

Podle studie, kterou letos v září zveřejnila Evropská komise, má Česko sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii. Nejdražší jsou Itálie (253 eur ročně), Španělsko a Lotyšsko, nejlevnější naopak Belgie, Nizozemsko a Bulharsko (27 eur).

Náklady z této unijní studie se však vztahovaly pouze k účtu, který jeho majitelé využívají jen občas, a nikoliv intenzivně. Pokud provádějí více transakcí, mohou na poplatcích zaplatit až čtyřikrát více.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Banky využily díru v zákoně, peníze vám pošlou pomaleji
ČNB omezí banky, které při ztrátě karty účtovaly příliš
Výpisy z účtu opět podraží, banky rozesílají varování

„Ze všech průzkumů z poslední doby jednoznačně vyplývá to, že poplatky za základní bankovní služby jsou v Česku oproti okolním zemím vysoké," říká Patrik Nacher, provozovatel webu BankovniPoplatky.com. Jedinou skutečně efektivní cestou k jejich postupnému snižování je podle Nachera tlak klientů.

"Rušení poplatků zákonem sice vypadá na první pohled hezky, ale nikam to nepovede," dodává Nacher a připomíná povinné zrušení poplatků za blokaci platebních karet, které si však mnohé banky vzápětí vykompenzovaly zdražením jiných položek.

 

Právě se děje

Další zprávy