Banky zdražily karty. Za to, že je musí zdarma blokovat

Petr Kučera Petr Kučera, pek
4. 12. 2009 22:00
Přechod z ročního na měsíční účtování pomůže jen zlomku klientů
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: MasterCard

Praha - Sedm tuzemských bank zdražilo poplatky související s platebními kartami. Reagovaly tak na nový zákon o platebním styku, který od začátku listopadu neumožňuje vybírat poplatky za zablokování odcizené či ztracené karty.

Debetní platební karty například u ČSOB zdražily nenápadně, a to formou změny z ročního na měsíční zpoplatnění.

"Lidé, kteří kartu využívají celý rok, tedy naprostá většina klientů, tak zaplatí ročně až o pětinu více než dosud," říká Patrik Nacher, provozovatel webu BankovniPoplatky.com.

V oznámení klientům přitom ČSOB prezentuje změnu jako zlepšení.

"Nově zaplatíte opravdu jen za období, ve kterém platební kartu používáte," uvádí v přehledu změn, vyplývajících z nového zákona o platebním styku - společně se sdělením o zrušení poplatku za blokaci.

Na druhou stranu však ČSOB zrušila zpoplatnění kreditních karet. "Toto opatření je zřejmě motivováno snahou zatraktivnit tyto lukrativní úvěrové služby," dodává Nacher.

Některé banky si bezplatné zablokování karty kompenzují výrazným zvýšením poplatku za vydání nové, tedy náhradní karty. Zatímco u GE Money Bank bylo dříve zdarma, od listopadu si banka účtuje 150 korun. Poštovní spořitelna zdražila o 170 procent.

Jiný postup zvolila Komerční banka. Od února zruší bezplatný dotaz na zůstatek účtu, který klient zadá prostřednictvím bankomatu. U přístrojů Komerční banky klienti zaplatí 2,50 koruny, u ostatních bank pak 10 korun.

Zdroj tabulek: www.bankovnipoplatky.com

České banky v minulých týdnech musely shodou okolností zablokovat dosud rekordní počet karet kvůli úniku dat ve Španělsku. Například ČSOB odhaduje náklady spojené s jejich prověřováním, blokací, vydáním nových a komunikací s klientem na řádově miliony korun. Pro klienty však bude tato výměna zdarma.

Česká spořitelna nechce náklady spojené s touto preventivní akcí zveřejnit. Německé banky přijde výměna jedné karty na pět až deset eur, uvedla stanice Deutsche Welle.

Foto: MasterCard
Čtěte také:
Banky využily díru v zákoně, peníze vám pošlou pomaleji
Dejte pozor na pobočkách, ukázal test rychlosti bank
ČNB omezí banky, které při ztrátě karty účtovaly příliš
Výpisy z účtu opět podraží, banky rozesílají varování
 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy