Banky potichu snížily sazby na spořicích účtech

Věra Tůmová, Peníze.cz
29. 12. 2009 12:40
Tříprocentní zhodnocení už je minulostí

Praha - Česká národní banka snížila v půlce prosince základní sazby na rekordní minimum. Velmi rychle a velmi potichu na to zareagovala řada bank. Kolem Štědrého dne snížily úrokové sazby spořicích účtů.

Už od 15. prosince šla se sazbou dolů mBank, když snížila úrokovou sazbu na spořicím účtu eMAX Plus z 2,5 na 2,1 procenta.

Citibank snížila úrokové sazby na spořicím účtu Citi konto, CitiOne na 2,25 procenta ročně. Navíc již dopředu na svých stránkách avizuje, že od 1. března 2010 sazby znovu sníží až na dvě procenta.

Den před Štědrým dnem klesly sazby také v Komerční bance. Občanům se Spořicím kontem zde nabízejí už pouze dvouprocentní zhodnocení, ovšem jen pro úspory do 50 tisíc korun. Nad tuto sumu zhodnocuje KB Spořící konto jen sazbou 0,1 procenta.

Nad tři procenta? Zapomeňte

Úročení spořicích účtů nad tři procenta se tak v českých bankách stalo dávnou minulostí. Nejvyšší sazba v třetím čtvrtletí roku 2009 dosáhla maximálně na dva a půl procenta.

Nejvyšší roční zhodnocení mezi bankami se sazbou 2,5 procenta nabízejí ING a LBBW, podle výše vkladu pak má šanci i vybraná skupina klientů České spořitelny a Raiffeisenbank.

V řadě bank je navíc nutné ohlídat, za jakých podmínek klient vůbec získá slibovanou sazbu. Jednou z častých podmínek pro zřízení spořicího účtu totiž bývá povinnost založit si v dané bance i běžný účet. To pak kvůli poplatkům za vedení takového účtu, výhodnost zhodnocování peněz na spořicím účtu snižuje. Kdo tak není klientem Citibank, České spořitelny, Komerční banky či Raiffeisenbank, měl by založení spořicího účtu vždy dobře zvážit.

Dalším, v poslední době oblíbeným omezením bývá i stanovení limitu množství peněz na spořicím účtu, aby klient na zajímavější sazbu vůbec dosáhl. Zatímco Česká spořitelna a Komerční banka dává klientům "lepší" sazbu pro úspory maximálně do padesáti tisíc na účtu, GE Money Bank a Poštovní spořitelna peníze lépe zhodnocuje až od okamžiku, kdy klient uloží nejméně čtyřicet či padesát tisíc korun.

Od 1. ledna 2010 čeká nižší zhodnocení i majitele Červeného konta Poštovní spořitelny. Zatímco dosud měli klienti se zůstatkem nad 50 tisíc korun úrokovou sazbu 2,25 procenta ročně, nově to budou jen dvě procenta. Kdo má na kontu méně, získá roční sazbu 0,1 procenta.

Nezkrácenou verzi článku a podrobné informace k účtům čtěte na Peníze.cz

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Banky zdražily karty. Za to, že je musí zdarma blokovat
Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě
Predátorský index ukazuje, na jaké půjčky si dát pozor
 

Právě se děje

před 56 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy