Ananlýza - Jako na zavolanou publikoval britský ekonomický týdeník Economist svůj celosvětový přehled cen hamburgerů Big Mac, který je jednoduchou aplikací zákona parity kupní síly.
Ten říká, že aby nebylo možné provádět jednoduchou arbitráž, měly by být ceny identických výrobků stejné. Vyjdeme-li z konceptu parity kupní síly, pak lze směnný kurz v takových podmínkách získat prostým podělením cenových hladin.
Srovnání mezinárodních cen hamburgerů ze sítí McDonald's přitom představuje názornou ukázku toho jaký apreciační skok česká koruna v posledním období udělala.
Podle údajů Economistu je v současnosti cenová hladina v ČR o 28 procent vyšší než v USA, přičemž ještě v roce 2000 dosahovaly české ceny hamburgerů po přepočtu jen 56 procent cen v USA.
Zde je však třeba upozornit, že převážnou část tohoto neuvěřitelného obratu má na svědomí vývoj kurzu eurodolaru, který způsobil, že momentálně je podle zákona jedné ceny euro vůči dolaru „fundamentálně" nadhodnoceno o 50 procent.
Pochopitelně, že existuje řada argumentů proč by ceny hamburgerů neměly být celosvětově shodné. Jednou z klíčových teorií je Ballassa-Samuelsonův efekt. Ten nám říká, že vzhledem k různé úrovni produktivity a mezd, mohou být např. ceny v bohatších zemích výše (a naopak).
Vezmeme-li však v úvahu aktuální úroveň HDP na hlavu v ČR a HDP na hlavu v eurozóně, zjistíme, že cenová úroveň českých Big Maců vyjádřená v eurech neodpovídá danému stupni produktivity.
Jinak řečeno, když vezmeme úroveň nižší vyspělosti v ČR ve srovnání s eurozónou, je u nás příliš draho, resp. koruna se z tohoto pohledu jeví jako příliš silná.
Podle našeho jednoduchého modelu míra „fundamentálního" nadhodnocení činí vůči euru přibližně 6 %.
Jestliže bychom se spokojili s tím, že fundamentální hodnotou pro kurz EUR/USD je poměr cen hamburgerů(1,06), pak můžeme odvodit i férovou hodnotu koruny vůči americkému dolaru. Hodnota „férového" kurzu USD/CZK by se pak shodou okolností nacházela v blízkosti hodnoty současného kurzu EUR/CZK.
Autor je analytikem finanční skupiny ČSOB