Petr Zahradník, ekonomický poradce České spořitelny
Obory, kde pomáhá stát, padat nebudou
"Zpomalení ekonomiky se zdá být realitou, leč v případě Česka lze pro příští dvě léta stále hovořit o poměrně komfortním hospodářském růstu, jehož reálná meziroční míra bude velmi pravděpodobně začínat číslovkou dvě.
Z pohledu malých a středních podniků, jejichž míra ekonomické otevřenosti v souhrnu není až tak robustní, jako v případě velkých firem, tím pádem není riziko ohrožení tak velké. Týká se však velmi zásadně malých a středních dodavatelů součástek a komponent vyvážených do zemí, jimž recese reálně hrozí, firem úzce specializovaných na naplňování těchto dodávek. V případě těchto firem je racionální se poohlížet po nějaké alternativě z hlediska teritoriálního rozložení rizika.
Druhou radou tak je orientovat se především na tuzemskou poptávku a využít navíc období stále relativně slabého kursu k realizaci importní substituce. Tedy nahrazení relativně drahého dovozu tuzemskou produkcí; to je nanejvýš aktuální a potřebné v odvětvích, kde vykazujeme dlouhodobě a chronicky obchodní deficit - jedná se o potraviny, nábytek, ostatní položky spotřebního zboží. Zvláště v případě nábytkářského a dřevozpracujícího průmyslu se otevírá obrovský prostor v souvislosti s lesní kalamitou a velkými zásobami levného dřeva na straně vstupů.
Taktéž orientace na odvětví, která tolik nepodléhají hospodářskému cyklu, resp. ta, u nichž lze očekávat významnější veřejné intervence, získává v tomto období na váze. Jde především o inženýrské stavitelství, jemuž sice dominují velké firmy, ale dodavatelský potenciál menších podniků v projektech výstavby a rekonstrukce dopravní infrastruktury zde existuje V tomto případě vycházíme z pozitivní zkušenosti Polska z období předchozí krize, kdy polská orientace na domácí poptávku a využití tuzemských, lokálních zdrojů vedla k tomu, že země jako jediná v EU do recese nespadla."