Každá krize bolí a zpomalení už je na dohled. Experti radí, jak se na ni dá připravit

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 12. 10. 2019 17:48
Každá krize bude bolet, ale dobrá příprava na ni zvyšuje možnost přežití, říkají experti na byznys. Výsledky české ekonomiky jsou ve světle zbytku Evropy stále dobré, další část hospodářského cyklu - tedy ochlazení - je už ale na dohled. Jak se na něj mají firmy připravit, a čeho se naopak vyvarovat? Aktuálně.cz zmapovalo konkrétní rady a tipy odborníků na základě ankety institutu ELAI.
Foto: Česká spořitelna

Petr Zahradník, ekonomický poradce České spořitelny

Obory, kde pomáhá stát, padat nebudou

"Zpomalení ekonomiky se zdá být realitou, leč v případě Česka lze pro příští dvě léta stále hovořit o poměrně komfortním hospodářském růstu, jehož reálná meziroční míra bude velmi pravděpodobně začínat číslovkou dvě.

Z pohledu malých a středních podniků, jejichž míra ekonomické otevřenosti v souhrnu není až tak robustní, jako v případě velkých firem, tím pádem není riziko ohrožení tak velké. Týká se však velmi zásadně malých a středních dodavatelů součástek a komponent vyvážených do zemí, jimž recese reálně hrozí, firem úzce specializovaných na naplňování těchto dodávek. V případě těchto firem je racionální se poohlížet po nějaké alternativě z hlediska teritoriálního rozložení rizika.

Druhou radou tak je orientovat se především na tuzemskou poptávku a využít navíc období stále relativně slabého kursu k realizaci importní substituce. Tedy nahrazení relativně drahého dovozu tuzemskou produkcí; to je nanejvýš aktuální a potřebné v odvětvích, kde vykazujeme dlouhodobě a chronicky obchodní deficit - jedná se o potraviny, nábytek, ostatní položky spotřebního zboží. Zvláště v případě nábytkářského a dřevozpracujícího průmyslu se otevírá obrovský prostor v souvislosti s lesní kalamitou a velkými zásobami levného dřeva na straně vstupů.

Taktéž orientace na odvětví, která tolik nepodléhají hospodářskému cyklu, resp. ta, u nichž lze očekávat významnější veřejné intervence, získává v tomto období na váze. Jde především o inženýrské stavitelství, jemuž sice dominují velké firmy, ale dodavatelský potenciál menších podniků v projektech výstavby a rekonstrukce dopravní infrastruktury zde existuje V tomto případě vycházíme z pozitivní zkušenosti Polska z období předchozí krize, kdy polská orientace na domácí poptávku a využití tuzemských, lokálních zdrojů vedla k tomu, že země jako jediná v EU do recese nespadla."

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy