Zahrádky restaurací se musí změnit. Praha zpřísnila pravidla

Kateřina Vokurková, týdeník Ekonom
20. 4. 2015 13:50
Pro restaurace a hospody bude letošní sezona těžší. Památkáři určili jasná pravidla, jak mají vypadat venkovní předzahrádky.
Foto: Thinkstock

Praha - Nové, pro řadu restaurací a hospod velmi přísné podmínky ohledně venkovních předzahrádek nastavil odbor památkové péče pražského magistrátu. Určil, jak vypadat nemají, aby nehyzdily památkově chráněné oblasti.

Z celé Prahy 1, Prahy 2 a vybraných městských částí tak mají zmizet předzahrádky, které by připomínaly pevnou stavbu. Zakázány jsou podlážky, jakékoli plastové nebo skleněné zábrany a clony nebo i souvislá řada velkoobjemových květináčů, která by zahrádku ohraničovala.

„V praxi to znamená, že zahrádka musí být provozována přímo na dlažbě a měla by mít jednoduché stínění. Ideálně formou jednotlivých slunečníků,“ vysvětluje ředitel odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy Jiří Skalický.

Nepřípustné jsou také masivní elektronické markýzy nebo systém markýz umístěný v krycích boxech na fasádách domů. U povolených mobilních markýz a slunečníků se pak nepřipouští barevná pestrost a obří loga převážně pivovarnických firem. Do tlumeného barevného tónu musejí být laděny také všechny potahy. Tomuto opatření se naštěstí podle hospodských pivovary velice rychle přizpůsobily, barvy slunečníků a markýz změnily a loga zmenšily.

Letos bez hokeje

„Nábytek restaurační zahrádky by měl být proveden z tradičních materiálů. Dřevo, kov, ratan a podobně, neboť materiály na bázi plastů nejsou do historického centra města příliš vhodné,“ pokračuje ve výčtu změn Skalický.

Povolení pro tuto sezonu podle něho nedostanou ty předzahrádky, které chtějí mít venku pípu, gril nebo chladicí pult. Zakázány jsou také venkovní pokladny nebo koberce.

Nové nařízení je špatnou zprávou i pro fanoušky sportu. Květnové mistrovství světa v hokeji z venkovní zahrádky sledovat nebudou. Obrazovky, které bylo v posledních letech zejména v nejužším centru Prahy vidět čím dál častěji, musejí taktéž zmizet.

Komfort klesne

„Znamená to pro nás, že budeme muset koupit nové deštníky, nové markýzy a především vyřadit venkovní pokladny a nakoupit místo nich pagery,“ vysvětluje Josef Kříž, majitel Staroměstské restaurace, která leží přímo na pražském Staroměstském náměstí. Změna podmínek pro něho představuje investici až milion korun. Kromě toho se obává také úbytku zákazníků.

„To, že je v restauraci dobré jídlo a dobré pití, berou už zákazníci jako standard. Přidanou hodnotou je nyní komfort. A právě komfort mohou mít v pevné zástavbě nebo pod markýzou,“ říká Kříž. „Pokud budu muset dát i na tuto zahrádku slunečníky, přijdu o zákazníky, zkrátí se mi sezona. Pod slunečníky prší a nejde pod nimi sedět za horšího počasí,“ stěžuje si. Komfort zákazníci podle něho nepocítí, ani když budou čekat dlouho na obsluhu. Ta bude totiž muset při každém placení běhat dovnitř restaurace k pokladně.

Otevřou se zpožděním

Vedle souhlasu památkářů (pokud je podnik umístěný v památkově chráněném území) potřebují podnikatelé povolení také od příslušné městské části a správce komunikací. Právě v Praze přitom změna pravidel zkomplikovala schvalovací proces, takže podnikatelé si stěžují, že nestihli dostat povolení do začátku dubna.

„Většina žadatelů na Praze 1 podala žádost na poslední chvíli. Vše bylo avizováno již před dvěma lety. Vyřízení v současné době trvá okolo dvou měsíců. Vzhledem k začátku sezony mají tyto žádosti u nás prioritu,“ vzkazuje Jiří Skalický z pražského magistrátu.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Kolik platí podnikatelé za metr čtvereční zahrádky? Proč je to výrazně více než ve Vídni, Berlíně i Londýně? Jaká pokuta hrozí za porušení pravidel? A mají podobné problémy i podnikatelé v krajských městech? Čtěte více v aktuálním vydání časopisu Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy