Praha - Stát zřejmě bude moci nabízet vyšší výkupní ceny za zemědělskou a lesní půdu pro stavbu silnic a dálnic. Odhadní cenu bude moci zvýšit až šestnáctinásobně. Sněmovna to schválila hlasy vládní koalice v rámci novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Normu nyní dostane k projednání Senát.
Novela předpokládá, že pokud se vlastníci pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Bonus ale bude klesat v čase. Při dalších nabídkách už bude nižší. Cena zemědělské půdy i s bonusem nebude moci překročit tři čtvrtiny ceny stavebního pozemku v dané lokalitě.
Neprůhledné bonusy?
Zákon nyní umožňuje vyplácet bonusy od osmi do 35 korun za čtvereční metr, tedy dvojnásobek odhadní ceny. To podle vlády "nemá dostatečný motivační účinek pro rychlé rozhodování vlastníků a uzavírání kupních smluv".
Některým opozičním poslancům vadilo nastavení bonusu a tvrdí, že podmínky pro jeho vyplácení nejsou nastaveny průhledně. To by podle nich mohlo nahrávat korupci, pokud o výkupní ceně budou rozhodovat úředníci z Ředitelství silnic a dálnic, uvedl předseda poslanců ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura.
Současný šéf tohoto úřadu Antonín Prachař (ANO) to odmítl s tím, že o výjimce pro výkupní cenu bude nakonec rozhodovat ministr dopravy s ohledem na okolnosti, pokud bude nutné odstranit zjevné nespravedlnosti v případě nabízené ceny.
Osminásobek neprošel
Stanjura neúspěšně navrhoval zvýšit výkupní cenu pevně na osminásobek odhadní ceny nebo za cenu v místě obvyklou. Podle Prachaře by ale zvýšení na osminásobek posunulo cenu pozemku jen na 160 korun za metr čtvereční.
Sněmovna neschválila ani návrh poslance KSČM Karla Šidla, aby kraje a obce měly šanci vykupovat pozemky za stejných podmínek jako stát.