VZP platila dvěma firmám čtyřicetkrát víc, než je běžné, zjistila kontrola

ČTK ČTK
27. 1. 2017 10:40
Kontrola ministerstva financí ukázala, že pražská laboratoř OmniLab a Nemocnice svaté Alžběty obdržely od Všeobecné zdravotní pojišťovny čtyřicetkrát vyšší částky, než je obvyklé. VZP údajně již dříve odhalila známky podvodného jednání, i přesto smlouvy s oběma společnostmi udržovala. Podle ministra financí Andreje Babiše přišla pojišťovna o desítky milionů korun. Vedle nadměrných výdajů zjistila kontrola i značné množství neřešených stížností.
Foto: René Volfík/Economia

Praha – Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) platila kapitálově propojeným pražským laboratořím OmniLab a Nemocnici svaté Alžběty téměř čtyřicetkrát vyšší částky, než je běžné, zjistila kontrola. Případem se zabývá policie.

O výsledcích kontroly, kterou provedlo ministerstvo financí společně s ministerstvem zdravotnictví, dnes informoval mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podle VZP tato zjištění spadají do doby před nástupem současného vedení a odehrála se na úrovni jedné z regionálních poboček. Nynější vedení už přijalo nápravná opatření.

"Kontrola ministerstva financí odhalila zásadní pochybení a trestuhodnou laxnost VZP při revizní činnosti. V důsledku toho přišla pojišťovna o desítky milionů korun z veřejných prostředků," komentoval výsledky prověrky ministr financí Andrej Babiš (ANO). Chce prosazovat, aby zdravotní pojišťovny neuzavíraly smlouvy s poskytovateli péče s nejasnou vlastnickou strukturou, dodal.

Kontroloři podle Žurovce zjistili, že společnosti s ručením omezeným Nemocnice svaté Alžběty a OmniLab spolupracovaly při vykazování zdravotní péče, která byla pro pojišťovnu extrémně drahá a u níž vše nasvědčuje tomu, že buď ani nebyla poskytnuta, nebo nebyla potřebná.

Pojišťovna sice svými revizemi odhalila známky podvodného chování a s oběma poskytovateli vypověděla smlouvu, později však bez zjevného důvodu své výpovědi vzala zpět a smlouvu prodloužila. Fyzická kontrola u poskytovatelů před prodloužením smlouvy přitom podle kontrolorů nebyla dostatečně důkladná.

Nové vedení to napravilo

VZP se navíc podle ministerstva financí nezabývala extrémně vysokými náklady, které měla u pacientů odeslaných do OmniLabu Nemocnicí svaté Alžběty.

Za každého pacienta poslaného sem z oddělení imunologie a alergologie Nemocnice svaté Alžběty účtoval OmniLab mezi roky 2009 a 2014 pojišťovně 25 000 až 114 400 bodů, zjistila kontrola. Za pacienty odeslané jinými ambulancemi přitom OmniLab ve stejné době pojišťovně účtoval 2000 až 3000 bodů. Úhrada za zdravotní výkony společnosti Omnilab od VZP tak postupně vzrostla z 19 milionů korun v roce 2009 až na 138 milionů v roce 2014.

"Prakticky všechna významnější zjištění, k nimž kontrola dospěla, spadají do období hluboko před nástupem stávajícího managementu. Odehrála se navíc na nižší manažerské úrovni v jedné z regionálních poboček," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podle něj současný management, který nastoupil v roce 2013, přijal nápravná opatření, aby se nic podobného nemohlo opakovat. Pojišťovna podle mluvčího začala už před kontrolou spolupracovat s policií na tom, aby se vše vyšetřilo.

Kontrola odhalila i další nedostatky. Zjistila významný podíl neřešených stížností pojištěnců regionální pobočky Praha na vykázanou péči, kterou nečerpali. "Podle kontrolní skupiny došlo k selhání v systému delegování pravomocí a kontrolních mechanismů uvnitř VZP ČR. Ta přes zjevný, revizí odhalený postup fiktivního vykazování péče umožnila bez průkazného zdůvodnění jeho pokračování," uvedl Žurovec.

Problém i se zakázkami

Po prověrce 15 procent veřejných zakázek a veřejných zakázek malého rozsahu kontroloři upozornili na rizika neúčelného a nehospodárného utrácení peněz. Nebyl například průkazně předkládán způsob stanovení předpokládané hodnoty tendru. U některých výběrových řízení zadávaných bez uveřejnění chybělo nebo bylo nedostatečné jejich zdůvodnění.

Kontroloři také upozornili na rizika porušení zákazu diskriminace účastníků soutěže u veřejných zakázek malého rozsahu, když například hodnocení nabídek neodpovídalo kritériím v zadávací dokumentaci.

Kritéria také nebyla vždy stanovena adekvátně. Jako příklad Žurovec uvedl veřejnou zakázku malého rozsahu Dny zdraví – zdravé nohy, kdy nabídky byly hodnoceny podle ceny poradenských služeb. Ta ale tvořila pouze zhruba jedno procento celkové nabídkové ceny, která dále zahrnovala třeba také propagaci. "Ve skutečnosti pak mohla zvítězit nabídka, která by zdaleka nebyla finančně nejvýhodnější," uvedl mluvčí. Pochybení kontroloři našli také v odůvodnění účelnosti využívání peněz z Fondu prevence.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy