Zdravotní služby dostanou o 10 miliard víc, slíbil Němeček

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2014 12:57
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček oznámil, že nemocnice dostanou příští rok finance na navýšení platů i kompenzaci zrušených poplatků.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úhradová vyhláška přidá příští rok na zdravotní služby deset miliard korun, nemocnice tak dostanou na pětiprocentní navýšení platů i kompenzaci zrušených poplatků, řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Celkem by na zdravotní péči v příštím roce mělo jít 239 miliard korun. Nárůst o devět miliard oproti letošnímu roku je z vyššího výběru pojistného, miliarda z rezervních fondů zdravotních pojišťoven. Ministerstvo zpracovává připomínky legislativní rady vlády, ve čtvrtek bude definitivní verze dokumentu hotová.

"Úhradová vyhláška na příští rok je prorůstová a zajišťuje priority, kterými jsou kompenzace zrušených regulačních poplatků, zvyšování platů a mezd o pět procent a kvalitní a dostupnou péči," shrnul ministr. Podle něj dostanou zdravotnická zařízení dostatek peněz, aby mohla fungovat bez zbytečného stresu a existenčního ohrožení.

Úhradová vyhláška stanoví hodnoty bodů, jimiž jsou oceněny léčebné a preventivní výkony, určí výši úhrad zdravotnických služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a vymezí regulační omezení pro rok 2015.

Podpora kvality a dostupnosti péče

"S tak vysokým navýšením úhrad, jaké zakotvuje vyhláška, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ve svém zdravotně pojistném plánu nepočítala. Nebude proto moci naplnit rezervní fond, jak původně plánovala," řekl její mluvčí Oldřich Tichý ČTK. Dodal, že VZP vyhlášku respektuje a udělá vše pro to, aby ekonomická situace největší pojišťovny zůstala stabilní.

Definitivní stanovisko k vyhlášce vydá VZP po analýze jejích dopadů.

"Domnívám se, že přes všechny obavy se udělalo maximum pro to, aby byl pokryt jak výpadek poplatků, tak hlavně navýšení mezd, které tvoří 40 až 70 procent výdajů nemocnic," řekla předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová. Problém vidí v tom, že procentní navýšení úhrad neodpovídá tomu, kolik nemocnice potřebují.

"Nemocnicím s nízkým podílem platů vzhledem k příjmu ze zdravotního pojištění to přinese víc peněz. Menším nemocnicím s vysokým podílem výdajů na mzdy to vyjde jen tak tak," řekla. Ministr podotkl, že kdyby měl splnit všechny požadavky lékařů a nemocnic, potřeboval by navýšení o 50 miliard korun.

4,2 miliardy na poplatky

Z desetimiliardového navýšení půjde 4,2 miliardy na náhradu regulačních poplatků, navýšení úhrad za péči o 1,6 miliardy dostanou ambulance, 0,5 miliardy specializovaná centra a 3,8 miliardy lůžková péče.

Ministr rovněž informoval, že zaměstnanecké zdravotní pojišťovny evidují ke konci roku čtyřmiliardový zůstatek a mají naplněny rezervní fondy. VZP má zhruba nulový zůstatek a letos nenaplnila rezervní fond. V průběhu příštího roku splatí půlmiliardu z půjčky státu.

Více peněz mohou vydat zdravotní pojišťovny na péči proto, že stoupl výběr pojistného a další růst se čeká v příštím roce. Pojišťovny také použijí na péči část peněz určených původně na vlastní provoz, konkrétně to má být 700 milionů korun. O 600 milionů by měly snížit rezervy a ty by také měly jít na péči.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy