Nemocnice dostanou o dvě miliardy víc, přesto budou v minusu

Radek Nohl Radek Nohl
30. 11. 2014 6:30
Velká zdravotnická zařízení se i přes finanční injekci musí příští rok vyrovnat s růstem platů lékařů a sester. Budou proto zřejmě muset spořit jinde a třeba odkládat dlouho plánované operace.
Nemocnice dostanou v příštím roce na zdravotní péči od VZP více.
Nemocnice dostanou v příštím roce na zdravotní péči od VZP více. | Foto: Thinkstock

Praha - Šest let škrtila největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP svůj rozpočet a výrazně šetřila. Teď chce být pro rok 2015 štědřejší a oproti letošku plánuje rozdat nemocnicím o 2,2 miliardy korun víc. Jenže podle ředitelů některých velkých zdravotnických zařízení jim navýšené platby stejně nebudou stačit na pokrytí ztrát.

Nemocnice totiž současně s vylepšeným rozpočtem bude muset zaplatit víc peněz za energie a platy lékařů či zdravotních sester. Třeba šéfové vinohradské nebo královéhradecké nemocnice odhadují, že by jim mohlo v rozpočtu na rok 2015 i přes zvýšené platby chybět od 80 do 120 milionů korun. 

Oba ředitelé se navíc shodují: pokud se situace nezmění, nedostatek peněz se dotkne i pacientů. Nemocnice by tak například v rámci úspor mohly stejně jako v hubenějších letech o týdny až měsíce odkládat dlouhodobě plánované operace, například kyčelních náhrad.

VZP plánuje, že po šesti letech uspoří

Všeobecná zdravotní pojišťovna chce nyní poprvé od roku 2008 ve všech oblastech zvýšit platby za zdravotní péči a zároveň uspořit peníze do rezervního fondu. Argumentuje zejména zažehnáním ekonomické krize.

"Vycházíme z predikcí růstu ekonomiky a počítáme s tím, že nám trošku, stejně jako letos, poroste výběr pojistného," řekl Aktuálně.cz ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Nový zdravotně pojistný plán, který správní rada pojišťovny v pondělí schválila, uvádí, že kromě 2,2miliardového navýšení na zdravotní péči v nemocnicích dá VZP ještě o miliardu víc za péči u praktiků, gynekologů, zubařů a dalších specialistů.

"Je to dobře, protože české zdravotnictví je strašlivě podfinancováno a dáváme skoro nejméně na zdravotnictví ze všech členů Evropské unie," prohlásil předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Ředitelé: Peněz bude málo

Ředitel VZP Kabátek tvrdí, že větší objem peněz pocítí i samotní pacienti. "Já si troufnu říct, že pacient by tom měl pocítit tím, že se zlepší ekonomická situace nemocnic, že budou moci poskytnout lepší kvalitu. Mělo by dojít k obnově technologií či budov," podotkl Kabátek.

Jenže ředitelé nemocnic tak pozitivní vývoj neočekávají. "Mám pocit, že nám bude chybět na zvýšení energií a platů zhruba 100 až 120 milionů," podotkl šéf vinohradské nemocnice Marek Zeman.

Ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula uvedl, že jeho zdravotnické zařízení by mohlo dostat zhruba o 80 milionů méně. Ve svém pětimiliardovém rozpočtu s tím ale podle svých slov dokáže pracovat. "Někde se dá péče lehce utlumit a věci řešit úsporněji," řekl Aktuálně.cz Prymula.

Zeman s Prymulou zároveň uvedli, že pokud se nepodaří vyjednat lepší podmínky, budou muset například odkládat plánované operace. "Samozřejmě se to nějak dotkne pacientů, jejich komfort bude menší. Co nesmí být podkročeno, je nezbytná úroveň péče. Ta musí být zachována," dodal Zeman.

Pojišťovna otevře nové call centrum

VZP počítá kromě růstu výdajů také s tím, že přijme nové zaměstnance. Nepůjde však o stovky lidí, které pojišťovna propustila v posledních letech.

Podle plánu by nováčků mělo být zhruba třicet a pracovat budou v nově zřízeném call centru nebo budou zajišťovat komunikaci s klienty a lékaři přes webový portál pojišťovny.

Kabátek zároveň odhaduje, že i v roce 2015 bude Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodařit podruhé za sebou s přebytkem. Letos uspoří podle odhadů okolo 250 milionů korun, příští rok už by do rezerv měla jít jedna miliarda.

"V příštím roce, pokud se naplní predikce, bychom měli opět dosáhnout vyrovnaného hospodaření a měli bychom ve výši jedné miliardy naplnit rezervní fond," dodal Kabátek.

Šéf VZP stojí o přebytokové hospodaření i kvůli svému osobnímu zájmu. Pokud totiž není pojišťovna v minusu, má nárok na roční bonus ve výši až 1,3 milionu korun.

VZP, která hradí zdravotní péči šedesáti procentům pojištěnců, spravuje každoročně zhruba 150 miliard korun.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize se Španělkami 2:3

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. O titul budou hrát přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky a Chorvatky.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

19:00 finále Bulharsko - Chorvatsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy