Nemocnice dostanou o dvě miliardy víc, přesto budou v minusu

Radek Nohl Radek Nohl
30. 11. 2014 6:30
Velká zdravotnická zařízení se i přes finanční injekci musí příští rok vyrovnat s růstem platů lékařů a sester. Budou proto zřejmě muset spořit jinde a třeba odkládat dlouho plánované operace.
Nemocnice dostanou v příštím roce na zdravotní péči od VZP více.
Nemocnice dostanou v příštím roce na zdravotní péči od VZP více. | Foto: Thinkstock

Praha - Šest let škrtila největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP svůj rozpočet a výrazně šetřila. Teď chce být pro rok 2015 štědřejší a oproti letošku plánuje rozdat nemocnicím o 2,2 miliardy korun víc. Jenže podle ředitelů některých velkých zdravotnických zařízení jim navýšené platby stejně nebudou stačit na pokrytí ztrát.

Nemocnice totiž současně s vylepšeným rozpočtem bude muset zaplatit víc peněz za energie a platy lékařů či zdravotních sester. Třeba šéfové vinohradské nebo královéhradecké nemocnice odhadují, že by jim mohlo v rozpočtu na rok 2015 i přes zvýšené platby chybět od 80 do 120 milionů korun. 

Oba ředitelé se navíc shodují: pokud se situace nezmění, nedostatek peněz se dotkne i pacientů. Nemocnice by tak například v rámci úspor mohly stejně jako v hubenějších letech o týdny až měsíce odkládat dlouhodobě plánované operace, například kyčelních náhrad.

VZP plánuje, že po šesti letech uspoří

Všeobecná zdravotní pojišťovna chce nyní poprvé od roku 2008 ve všech oblastech zvýšit platby za zdravotní péči a zároveň uspořit peníze do rezervního fondu. Argumentuje zejména zažehnáním ekonomické krize.

"Vycházíme z predikcí růstu ekonomiky a počítáme s tím, že nám trošku, stejně jako letos, poroste výběr pojistného," řekl Aktuálně.cz ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Nový zdravotně pojistný plán, který správní rada pojišťovny v pondělí schválila, uvádí, že kromě 2,2miliardového navýšení na zdravotní péči v nemocnicích dá VZP ještě o miliardu víc za péči u praktiků, gynekologů, zubařů a dalších specialistů.

"Je to dobře, protože české zdravotnictví je strašlivě podfinancováno a dáváme skoro nejméně na zdravotnictví ze všech členů Evropské unie," prohlásil předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Ředitelé: Peněz bude málo

Ředitel VZP Kabátek tvrdí, že větší objem peněz pocítí i samotní pacienti. "Já si troufnu říct, že pacient by tom měl pocítit tím, že se zlepší ekonomická situace nemocnic, že budou moci poskytnout lepší kvalitu. Mělo by dojít k obnově technologií či budov," podotkl Kabátek.

Jenže ředitelé nemocnic tak pozitivní vývoj neočekávají. "Mám pocit, že nám bude chybět na zvýšení energií a platů zhruba 100 až 120 milionů," podotkl šéf vinohradské nemocnice Marek Zeman.

Ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula uvedl, že jeho zdravotnické zařízení by mohlo dostat zhruba o 80 milionů méně. Ve svém pětimiliardovém rozpočtu s tím ale podle svých slov dokáže pracovat. "Někde se dá péče lehce utlumit a věci řešit úsporněji," řekl Aktuálně.cz Prymula.

Zeman s Prymulou zároveň uvedli, že pokud se nepodaří vyjednat lepší podmínky, budou muset například odkládat plánované operace. "Samozřejmě se to nějak dotkne pacientů, jejich komfort bude menší. Co nesmí být podkročeno, je nezbytná úroveň péče. Ta musí být zachována," dodal Zeman.

Pojišťovna otevře nové call centrum

VZP počítá kromě růstu výdajů také s tím, že přijme nové zaměstnance. Nepůjde však o stovky lidí, které pojišťovna propustila v posledních letech.

Podle plánu by nováčků mělo být zhruba třicet a pracovat budou v nově zřízeném call centru nebo budou zajišťovat komunikaci s klienty a lékaři přes webový portál pojišťovny.

Kabátek zároveň odhaduje, že i v roce 2015 bude Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodařit podruhé za sebou s přebytkem. Letos uspoří podle odhadů okolo 250 milionů korun, příští rok už by do rezerv měla jít jedna miliarda.

"V příštím roce, pokud se naplní predikce, bychom měli opět dosáhnout vyrovnaného hospodaření a měli bychom ve výši jedné miliardy naplnit rezervní fond," dodal Kabátek.

Šéf VZP stojí o přebytokové hospodaření i kvůli svému osobnímu zájmu. Pokud totiž není pojišťovna v minusu, má nárok na roční bonus ve výši až 1,3 milionu korun.

VZP, která hradí zdravotní péči šedesáti procentům pojištěnců, spravuje každoročně zhruba 150 miliard korun.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Byty po H-Systemu se začnou prodávat na přelomu jara a léta, tvrdí věřitelský výbor

První byty, které spadají do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System a které si lidé sami dostavěli, se začnou prodávat na přelomu letošního jara a léta. Jejich cena bude známa v dubnu, určí ji znalecký posudek, který zároveň vyčíslí hodnotu dostavby, již provedli současní uživatelé bytů, řekl šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel.

Byty se budou v konkurzu prodávat jednotlivě, domy již byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Každý ze současných uživatelů dostane nabídku odkupu za cenu určenou znalcem, současní obyvatelé zároveň budou mít nárok na odpočet hodnoty dostavby domu, kterou určí znalec. "Jakýkoliv jiný zájemce by ale musel zaplatit plnou cenu, tam by se dostavba nezohledňovala," řekl Pavel.

Další zprávy