Němeček chce dotlačit výrobce léků na rakovinu k nižším cenám. Jejich zisky jsou nemravné, říká

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
1. 11. 2016 13:06
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce zatlačit na farmaceutické firmy, aby snižovaly cenu svých léků. Vážně nemocných pacientů, kteří potřebují drahou léčbu, v Česku ročně přibývá nejméně o 10 procent. Ministr chce prosadit návrh předsedy sněmovního zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly (ANO), který by nařizoval, že stejně účinné alternativy k originálním lékům budou o 30 procent levnější než originály. V současnosti je to pouze 15 procent. Proti návrhu je farmaceutický průmysl, podle kterého by v důsledku schválení změny levnějších léků z trhu výrazně ubylo.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Počet vážně nemocných pacientů, kteří potřebují drahou léčbu, roste v Česku každý rok nejméně o 10 procent. Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny tak hledají cestu, jak se s prudce rostoucími náklady na takzvanou centrovou péči o nemocné rakovinou či roztroušenou sklerózou vyrovnat. Jen loni ji dostalo 46 tisíc pacientů.

Cestou by podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) mohl být tlak na farmaceutické firmy, aby snižovaly ceny svých léků. Dnes zákon ukládá, aby cena takzvaných biosimilars, tedy levnějších, ale stejně účinných kopií originálních léků, byla při vstupu na český trh o 15 procent nižší, než je cena originálu. Němeček ale podporuje dvojnásobné zlevnění. Do tří let by taková změna měla podle ministerstva přinést úsporu nejméně 1,5 miliardy korun.

"Nechceme tím opatřením ušetřit. Chceme mít na to, aby léčbu dostávali další pacienti," vysvětlil Němeček. Ministr se tak postaví za pozměňovací návrh k projednávané novele zákona o léčivech, který sepsal předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula z ANO. Právě Vyzulův stranický šéf Andrej Babiš Němečka často kritizuje za to, že svůj resort řídí nehospodárně.

"Moderní léčba je extrémně drahá. My ji můžeme umožnit všem, kdo ji potřebují, jen pokud se nám podaří snížit cenu," odůvodnil svůj návrh Vyzula. O vládní novele i připojených návrzích na změny bude sněmovna rozhodovat v závěrečném hlasování příští týden.

Navrhovanou úpravu cen podporuje také největší Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Předpokládáme, že náklady na centrovou péči jen u VZP letos přesáhnou 9 miliard korun. Žádný segment neroste tak rychle. Jednoznačně tedy podporujeme návrh, který povede k rychlejšímu poklesu ceny léků," uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

Tlak na nižší ceny se pochopitelně nelíbí farmaceutickému průmyslu. Úprava by podle jeho zástupců mohla zabránit právě tomu, o co se ministerstvo dle svých slov snaží – větší dostupnosti léků. "Pozměňovací návrh Rostislava Vyzuly svým bezhlavým tlakem na ceny životně důležitých biosimilárních léků paradoxně může připravit stát o možnost ušetřit na biologické léčbě takřka jednu miliardu korun v průběhu dvou let, a učinit ji tak dostupnou pro více pacientů," říká výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl s tím, že další snížení cen zpomalí a omezí vstup nových biosimilárních přípravků, protože firmám by se tolik nevyplatil.

"Nevěřím, že by farmaceutické firmy odešly z našeho trhu. Zas tak malý trh to není," reaguje na tato slova Vyzula.

To, že by firmy na český trh nové léky neuváděly, nehrozí ani podle Němečka. Ten dokonce hovoří o neférové kampani a nebývale tvrdém lobbingu ze strany výrobců. "Situace, kdy by kvůli nemravným ziskům farmaceutických firem byla ohrožena dostupnost potřebných léků pro pacienty s vážným onemocněním, je pro mě nepřijatelná," uvedl ministr a dodal, že nevidí důvod, proč by firmy měly z českého zdravotnictví dostávat víc peněz, než je nutné.

Farmaceutický průmysl kritizuje i to, že Vyzulův návrh je klasický přílepek přidaný k projednávané novele na poslední chvíli. Novelu sepsal Němeček a jejím hlavním cílem je omezit vyvážení léků, které pak mohou chybět českým pacientům. Ministr vysvětluje, že úpravu cen do původní verze nezahrnul proto, že při jejím vzniku situace ještě nebyla tak vážná. "Situace v oblasti inovativních léků se rok od roku poměrně výrazně zhoršuje. Z hlediska legislativního procesu to není optimální řešení, to uznávám. Ale situace je tak alarmující, že jsme chtěli konat rychle," uvedl Němeček.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy