Ostrava - Pokud by společnost OKD ukončila těžbu a přestala produkovat černé uhlí, způsobilo by to slezským hutním firmám značné problémy. Například pro ArcelorMittal Ostrava (AMO) představují dodávky uhlí z OKD více než 50 procent roční spotřeby, a mají tak pro podnik zásadní význam.
Společnost OKD má existenční potíže a tento týden sama na sebe podala k soudu insolvenční návrh.
"Z krátkodobého hlediska pro nás případné zastavení těžby představuje nemalé riziko, z dlouhodobého hlediska pak dopad na konkurenceschopnost," řekla ČTK mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.
Hutě potřebují uhlí pro výrobu koksu, který používají ve vysokých pecích jako redukční činidlo při přeměně rudy na železo. "Jsme největší výrobce koksu v České republice, ročně vyrobíme na našich třech koksárenských bateriích více než milion tun koksu. K výrobě milionu tun koksu potřebujeme 1,4 milionu tun uhlí," uvedla mluvčí AMO.
OKD je pro huť dlouholetým strategickým partnerem. "Z OKD odebíráme více než polovinu naší celkové spotřeby uhlí, zbytek tvoří uhlí z Polska. Uhlí z OKD je tedy pro nás z hlediska udržení plynulosti výroby zásadní," uvedla Černá. Výhodou je podle ní to, že OKD těží uhlí nedaleko od hutě, takže není problém časově zajistit dodávky tak, jak podnik právě potřebuje.
"Vývoj situace pozorně sledujeme a připravujeme se na různé scénáře. Věříme, že se najde řešení, které umožní stabilizaci těžby v nějaké míře do budoucna. Výpadek dodávek z OKD bychom museli nahradit importem uhlí z Polska a také ze zámoří, dodala Černá.
Mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková řekla, že uzavřením dolů OKD by firma ztratila velmi kvalitní uhlí, které se těží právě v moravskoslezských dolech. "Představuje však pouze část dodávek pro potřeby železáren, takže by to neznamenalo ohrožení. Uhlí si zabezpečujeme i z Polska a dalších zemí," uvedla Jurásková.
Pro Elektrárnu Dětmarovice na Karvinsku představuje černé uhlí z OKD 95 procent roční spotřeby. Letos jí má těžební firma dodat celkem 800 000 tun. Společnost ČEZ, jíž elektrárna patří, však kontrakt uzavírá vždy jen na rok a dodavatele vybírá ve výběrovém řízení. "Máme zásoby uhlí zhruba na půl roku dopředu. Většinu nasmlouvaného uhlí už nám v podstatě OKD dodalo. Pokud by tedy OKD přestalo těžit, nebyl by to problém, který by ohrozil provoz elektrárny," řekl mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol. Dodavatele uhlí pro příští rok bude firma teprve vybírat.
OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Má existenční problémy, kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. I s dodavatelskými firmami v OKD pracuje přes 12 000 lidí, ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům pracovníků v navazujících profesích.
Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).