Nic není jako dřív. Personalisté popsali, jak pandemie změnila trh práce

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 8. 2020 7:10
Pracovní trh se změnil. Podle personalistů není nic jako před koronavirovou pandemií. Ve svých průzkumech se snaží přijít na to, co nás čeká v nejbližších měsících - zda budou firmy nabírat, nebo propouštět, přidávat, nebo naopak mzdy snižovat. Řeší také to, jak se budou chovat zaměstnanci. Podívejte se, k čemu došli.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Jak už zmínila personalistka Hyklová, v minulosti byly požadavky kandidátů při výběrovém řízení často nesmyslné. Před pandemií totiž nebyl na trhu práce téměř žádný volný kandidát a firmy se přetahovaly o každého, kdo byl ochotný pracovat.

  • Nyní by ale podle odborníků ze společnosti Ekospol měli lidé sebevědomí trochu krotit. "Sebevědomí uchazečů o práci překvapivě neklesá ani v posledních měsících, kdy mnohé firmy začaly pod dopadem koronavirových restrikcí propouštět a na trhu práce neustále přibývá těch, kdo hledají práci. Zájemci neslevují ze svých přemrštěných požadavků," tvrdí Klára Hnátová, zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol.

Upřesňuje, že především absolventi si neuvědomují, že zatím zcela postrádají praktické zkušenosti a že firmy je budou platit právě za praktické uplatnění jejich dovedností, a ne jen za samotné razítko na vysokoškolském diplomu.

  • Dalším nešvarem je podle personalistky to, že zájemci se mnohdy ucházejí o vypsané pozice, aniž by splňovali aspoň základní požadavky zaměstnavatele.

"Lidé s výučním listem nebo s maturitou (navíc ještě zcela mimo daný obor) se tak bez mrknutí oka ucházejí o práci podmíněnou vysokoškolským vzděláním a mnohaletou praxí na dané pozici," upozorňuje Hnátová. 

 

Právě se děje

Další zprávy