Frankfurt nad Mohanem - Nejnovějším testem finančního zdraví, jímž si Evropská centrální banka prověřila 130 bank eurozóny, neprošlo celkem 25 institucí. Na konci loňského roku jim chyběl dostatek kvalitního kapitálu v celkové hodnotě 25 miliard dolarů.
Přesto je výsledek celé zkoušky podle tuzemských ekonomů spíše pozitivní.
"Na jednu stranu byl počet bank, vůči kterým měla Evropská centrální banka nějaké výhrady, vyšší, než se původně předpokládalo. Na druhou stranu rozhodně nedopadly testy tak špatně, aby podnítily obavy ze systémového rizika finančního sektoru," vysvětluje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Banky, které testem prošly, budou podle něj investoři – alespoň na nějakou dobu – vnímat jako méně rizikové.
Sobíšek dodává, že z pětadvaceti rizikovějších bank jich už dvanáct během letošního roku kapitál doplnilo a mezi třinácti zbývajícími není žádná, která by patřila mezi ty "systémově nejdůležitější".
"Pro jejich rekapitalizaci je potřeba pouhých sedm miliard eur, pokud nepočítáme tři miliardy eur nutné pro řecké banky, což je v podmínkách evropského bankovního systému zanedbatelná částka," zdůrazňuje ekonom Komerční banky Marek Dřímal.
Investoři čekali horší čísla
Nad výsledkem zátěžových testů přitom podle Dřímala visel v posledních týdnech otazník. "Mnoho investorů se obávalo spíše negativního výsledku především v jižních zemích eurozóny, kde banky zápasí s vysokým podílem nesplácených úvěrů a problematického financování," připomíná.
Pro orientaci: podle srpnového šetření společnosti Goldman Sachs finančníci počítali, že bude evropským bankám chybět až 50 miliard eur. "Zátěžové testy v tomto ohledu na první pohled vypadají relativně úspěšně," shrnuje ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Ekonomové oslovení online deníkem Aktuálně.cz se navíc shodují, že prověrka byla přiměřená. "Příliš náročný test by mohl způsobit nechuť bank půjčovat," upozorňuje Dřímal, podle něhož by se pak banky raději snažily hromadit stále více kapitálu. "To by samo o sobě mohlo vést ke zpomalení ekonomické dynamiky," dodává.
"Úspěšné testy bank musí být dostatečně tvrdé na to, aby trh věřil, že prověří skutečně černé scénáře a odhalí většinu shnilých jablíček v portfoliích bank. Na druhou stranu nesmí poukázat na takovou kapitálovou díru, která se jednoduše nedá zalepit," souhlasí Bureš.
Špatné úvěry zůstávají
Někteří zahraniční experti jsou však stále skeptičtí. Jak upozorňuje agentura Reuters, vyhráno evropský bankovní sektor ještě nemá. "Přestože zátěžové testy překonaly očekávání, dlouhodobou atraktivitu sektoru narušila zjištění o rozsahu špatných půjček, které budou mít vliv na budoucí zisky," varuje.
Evropská centrální banka totiž také mimo jiné zjistila, že hodnota nesplacených úvěrů je o 18 procent – tedy o 136 miliard eur vyšší, než se předpokládalo. To podle poradenské skupiny KPMG znamená, že banky musí řešit špatné úvěry v celkové hodnotě 879 miliard eur.
Kritický zůstává i analytik Next Finance Vladimír Pikora. Nová data podle něj ukázala, že dluhová krize v Evropě je stále živá. "Vlastně je ale otázkou, jak vůbec někdo může vnímat pozitivně, že pětina evropského bankovního sektoru měla ke konci roku málo kapitálu. Co by investory zvedlo ze židlí, když ne taková zpráva? Je snad potřeba, aby testy neprošla polovina bank?"
Brutální pád italské trojky
O tom, že výsledky testů nelze označit vyloženě za radostné, svědčí i reakce burz. Hlavní evropské indexy v pondělí ráno po počátečním růstu padaly, byť ne o tolik jako například před dvěma týdny. "Burza v Miláně dnes odepsala skoro tři procenta, španělský akciový index poklesl o 2,2 procenta, německý DAX o 1,4 procenta," shrnuje Pikora.
Větší pokles ovšem zaznamenaly akcie konkrétních bank, které se objevily na seznamu Evropské centrální banky kvůli nedostatečnému kapitálu. Banca Monte dei Paschi di Siena například na burze Stoxx 600 ztrácela přes dvacet procent. Tato třetí největší italská banka totiž potřebuje více než dvě miliardy eur.
"A nikdo neví, kde je vezme. Dnešní propad byl tak brutální, že musel regulátor trhu zakázat s tímto titulem takzvané krátké prodeje, tedy spekulace na další pokles ceny," tvrdí Pikora.
Bankám, které testem prošly, se dnes naopak dařilo lépe. Akcie rakouské Erste Group Bank, která je vlastníkem tuzemské České spořitelny, například získaly 5,7 procenta, stejně tak růst hlásily Raiffeisen Bank International a německá Commerzbank.