Přísným testem neprošlo 25 bank eurozóny. Projděte si seznam

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 26. 10. 2014 12:44
Podle Evropské centrální banky jde například o řecké či italské instituce.
ECB. Ilustrační foto
ECB. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Frankfurt nad Mohanem – V hloubkové prověrce zdraví předních bankovních skupin v eurozóně neuspělo 25 bank. Na konci loňského roku jim chyběl kapitál v celkové výši 25 miliard eur (691,8 miliardy Kč).

Oznámila to v neděli Evropská centrální banka (ECB), která dosud nejrozsáhlejší kontrolu dohromady 130 předních bankovních skupin v eurozóně prováděla.

Všechny velké evropské bankovní skupiny testy prošly, včetně velkých vlastníků některých bank působících v Česku.

Banky, které neprošly

Eurobank
Monte dei Paschi di Siena (Itálie)
National Bank of Greece (Řecko)
Banca Carige (Itálie)
Cooperative Central Bank (Kypr)
Banco Comercial Portuguęs (Portugalsko)
Bank of Cyprus (Kypr)
Oesterreichischer Volksbanken-Verbund (Rakousko)
permanent tsb (Irsko)
Veneto Banca (Itálie)
Banco Popolare (Itálie)
Banca Popolare di Milano (Itálie)
Banca Popolare di Vicenza (Itálie)
Piraeus Bank (Řecko)
Credito Valtellinese (Itálie)
Dexia (Belgie)
Banca Popolare di Sondrio (Itálie)
Hellenic Bank (Řecko)
Münchener Hypothekenbank (Německo)
AXA Bank Europe (Belgie)
C.R.H. - Caisse de Refinancement de l´Habitat (Francie)
Banca Popolare dell'Emilia Romagna (Itálie)
Noba Ljubljanska banka (Slovinsko)
Liberbank (Španělsko)
Nova Kreditna Banka Maribor (Slovinsko)

Nejvíce bank, které propadly, pochází z Itálie, kde se s nedostatkem kapitálu potýká devět institucí. Dále jsou na seznamu tři z Řecka a z Kypru, dvě z Belgie a ze Slovinska. Po jedné bance na listu mají Francie, Německo, Rakousko, Irsko a Portugalsko. Nejvíce kapitálu chybí řecké Eurobank, na druhém místě je pak italská Monte dei Paschi di Siena.

Že některé banky propadnou, se předem očekávalo i "v zájmu potřeby dokázat věrohodnost testů", uvádí hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda. Ostatně dokonce Andrea Enria, šéf EBA, již na počátku října prohlásil, že některé banky evropskými zátěžovými testy neprojdou.

Dvanáct z uvedených 25 bank ale již během letošního roku doplnilo kapitál v celkové hodnotě 15 miliard eur, uvádí ECB. Ostatních třináct ústavů musí do dvou týdnů připravit plán, jak chybějící finanční prostředky získají. Na nápravu pak budou mít až devět měsíců. 

"Tato bezprecedentní kontrola podpoří veřejnou důvěru v bankovní sektor. Tím, že rozpoznáme problémy a rizika, pomůžeme napravit rozvahy bank, které tak budou moct být odolnější a robustnější. To by mělo vést k rozmachu půjček v Evropě, což podpoří ekonomický růst," doufá viceprezident ECB Vítor Constâncio.

Testy zpřísnily

Předchozí zátěžové zkoušky se staly terčem kritiky hlavně kvůli tomu, že EBA nechala projít banky, které se následně v době dluhové krize eurozóny dostaly do zásadních problémů. "Plošně se to týkalo zejména španělských a portugalských, ale i italských bank," říká Kovanda.

Ten také připomíná, že zatímco loni se testy neuskutečnily, letos dohled nad bankami převzala právě ECB, která se rozhodla pro účinnější a tvrdší prověrky.

"Řada bank si byla svých nízkých kapitálových polštářů vědoma a od začátku roku buďto kapitál navyšovala nebo rozprodávala svá riziková aktiva. Mají tak šanci reagovat na zveřejněné nedostatky prohlášením, že již byly odstraněny," uvádí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"O významných bankách, například Commerzbank, je známo, že před provedením testů rozsáhle prodávaly ze svých bilancí špatná aktiva," souhlasí Kovanda. Přímo Commerzbank se ale na seznamu 25 institucí neobjevila.

Před vysokým zadlužením některých finančních institucí varovala koncem června už i Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb. Podle té se bankovní systém na starém kontinentu nachází i po téměř šesti letech od vrcholu světové finanční krize v kritické situaci.

Například ekonom Komerční banky Viktor Zeisel je ale optimističtější. "Evropské banky jsou v dobré kondici. Od roku 2009 posílily svou kapitálovou bázi z 315 miliard eur na 460 miliard eur, když se zvýšily i jejich výnosy," doplňuje.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy