Obavy z budoucnosti, deflace, ebola. Akciové trhy padají

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
16. 10. 2014 16:50
Strach investorů z vývoje globální ekonomiky a hrozby poklesu cen poslal ve čtvrtek evropské burzy znovu výrazně do červených čísel.
Pražský index PX zakončil čtvrteční obchodování více než dvouprocentní ztrátou.
Pražský index PX zakončil čtvrteční obchodování více než dvouprocentní ztrátou. | Foto: Reuters

Frankfurt/Praha - Obava z vývoje světové ekonomiky i hrozba deflace v eurozóně - to jsou hlavní důvody, které ve čtvrtek prohloubily propad evropských akciových burz z předchozích dní.

Pražský index PX tak zakončil obchodování propadem o 2,42 procenta na 901,28 bodu. V průběhu dne se přitom dostal na nejnižší úroveň od července 2013.

Německý index DAX kolem 17. hodiny oslaboval přes půl procenta, britský FTSE 100 ztrácel 0,78 procenta a pařížská burza klesala o 1,38 procenta, ukázala data agentury Bloomberg.

Investoři se jistí hotovostí či zlatem

Akciové trhy po celém světě se v poslední době dostaly pod zvýšený tlak, a to především v důsledku obav o vyhlídky globální ekonomiky. Investoři začali kvůli těmto obavám přesunovat peníze z akciových trhů do bezpečnějších aktiv, jako jsou například americké dluhopisy, zlato anebo hotovost.

Index volatility VIX, který sleduje averzi investorů vůči riziku, se vyšplhal na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2012.

Trhy znervózňuje Řecko i šíření eboly

Podle agentury AP se rovněž zvyšují obavy ohledně finanční stability Řecka, které v posledních dnech čelí růstu úroků u vládních dluhopisů. Část analytiků rovněž upozorňuje, že investorům klidu nepřidává ani vývoj kolem šíření eboly.

Statistický úřad Eurostat potvrdil, že meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla na 0,3 procenta ze srpnových 0,4 procenta. V některých členských zemích, například v Itálii, se spotřebitelské ceny dokonce snížily. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Korekce trhu je očekávatelná, tvrdí analytici

Výrazné poklesy na evropských trzích jsou podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky způsobeny zklamáním investorů z neschopnosti Evropské centrální banky přijít s robustním opatřením proti deflaci, roli hraje také blízkost center geopolitického napětí. "Když k tomu přimícháme obavy z epidemie eboly a silný růst akciových trhů v posledních letech, není tržní korekce ničím mimořádným," vysvětluje.

O tom, že akciové trhy - především v USA - jsou na neopodstatněných maximech a korekce nebo výraznější propad jsou proto nevyhnutelné, se podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka spekulovalo v posledních měsících čím dál častěji. "Víceméně se čekalo jen na nějaký negativní impuls, který by výprodej odstartoval," dodává Novák.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy