Bratislava - Až dosud byl u našeho východního souseda a člena eurozóny kolem miliardové záchrany kolabujícího Řecka spíše klid.
V pondělí, po víkendu, během nějž Evropská unie narýsovala základy záchranného plánu, však neklid zachvátil i Slovensko.
Řada politiků, které citoval slovenský sesterský deník Aktuálně.sk je napříč tamním spektrem přesvědčená, že by Slováci měli chtít viditelnější řecké záruky, než do Atén pošlou svůj díl pomoci - v přepočtu přes 20 miliard korun (800 milionů eur).
Lakonicky to shrnul premiér a šéf nejsilnější strany Směr-SD Robert Fico: Pošleme peníze, až Řekové schválí úsporná opatření ve svém parlamentu.
Politologové i ekonomové upozorňují, jak je tento výrok pragmatický. Pokud by Ficova podmínka měla platit, byla by finální debata o slovenské pomoci s největší pravděpodobností odsunuta až na období po slovenských parlamentních volbách.
ŘECKO přehledně
- Konečná dohoda: Dárek do Atén schválen. Němci pošlou do Řecka víc peněz
- Rozsah škod: Nový odhad MMF: Tři roky řeckých infuzí za 120 miliard
- Turistika: Zkrachují v Řecku hotely? Když nepřijedou Němci, ano
- České ztráty: Janota kvůli Řecku odkládá prodej dluhopisů za miliardy
- Další státy: Kdo půjde po Řecku? Seznam možných obětí už existuje
- Historická záchrana: Zadlužené Řecko požádalo o pomoc
- Časová osa: Jak vznikal plán na záchranu Řecka
- Nebezpečí: Pomalá pomoc Řecku může dluhy nakazit další státy
- Svědectví z Řecka: Řecký ráj: 15 platů ročně, prázdniny místo dovolené
- Vtipy o katastrofě: Anekdoty o řeckém pádu frčí. Třeba ten: Pracujte celý den
- Analýza: Tři možné osudy Řecka. Je bankrot ten nejlepší?
- Snížený rating: Poplach kolem Řecka. Dostalo další ránu (z milosti)
- Řecko - Německo: Vyděláváte na naší krizi, vyčítají Atény Berlínu
- Německo - Řecko: Noční můra Němců je tady. Napumpují do Řecka miliardy
- Klausův komentář: Euro je drahá legrace, která přežije
- Polemika Sedláček - Kohout - Robejšek: Jde euro do pekel?
Slováci narozdíl od nejhůře zasažených Němců až dosud vidinu, že i jejich země bude muset přispět na záchranu rozkolísané eurozóny, komentovali spíše střízlivě.
Po pondělním potvrzení, že země spojené eurem budou muset skutečně Řekům pomoci finanční injekcí, se však Fico a řada jiných postavili verbálně proti "rychlému řešení".
"Jakékoli rozhodnutí o půjčce musí být podmíněno reálnými rozhodnutími Řecka o omezení sociálních výhod, na které Řecko nemá," řekl Fico.
Postoj nejsilnější strany označil politolog Michal Horský pro ČTK jako snahu zbavit se zodpovědnosti za nepopulární rozhodnutí: "Směr-SD se nechce vystavit kritice za naplnění tohoto závazku v poslední fázi volební kampaně, proto jej přenáší na budoucí parlament."
V současné koaliční vládě panuje nesoulad - zatímco nacionalistická SNS poskytnutí půjčky nedávno odmítla, nejmenší vládní strana LS-HZDS zase naznačila, že pomoc Řecku spíše podpoří.
Rozkolísané jsou rovněž názory opozičních stran, největší z nich SDKU-DS nicméně v pondělí rovnou prohlásila, že s pomoci Řekům nesouhlasí a žádá svolání mimořádné parlamentní schůze parlamentu.
"Říkáme v této chvíli rezolutní ne půjčkám pro Řecko bez přijetí zákona Národní radou," řekla volební jednička SDKU-DS Iveta Radičová. Odkládání rozhodnutí na příští parlament označila za nezodpovědné.