New York - Hrůza! Barel ropy už stojí víc než 40 dolarů! Světová ekonomika to pořádně pocítí!
Takové výkřiky si pamatují světové trhy z doby asi před čtyřmi lety. Cena černého zlata si však nedá říct, stále stoupá a trhá jeden rekord za druhým. Letos se už přiblížila hranici sta dolarů a zlevnění jen tak nepřijde.
Od ledna vzrostla cena za barel americké lehké ropy o více než 60 procent a nyní si pohrává s psychologickou stodolarovou hranicí. Jen ve středu se dostala na měsíční maximum, když překonala 96 dolarů za barel.
Z té pravděpodobně výrazně nepovolí ani v příštích měsících. V průběhu roku 2008 se cena černého zlata pod 70 dolarů nesjpíš nedostane.
"Po zvážení současných dat o poptávce a nabídce jsme dospěli k názoru, že období levné ropy již máme za sebou. Celosvětové zásoby ropy rychle klesají, vyhledávání nových nalezišť nepřináší očekávané výsledky a používání substitutů je pořád na začátku cesty," vysvětluje analytik Štěpán Pírko ze společnosti Colloseum.
Cena ropy se podle Pírka nachází v takzvaném býčím, tedy rostoucím trendu. Případné výkyvy v ceně směrem dolů si investoři ani spekulanti nenechají ujít k nákupu této suroviny.
Ropa může zlevnit jen slabě
Pokud situaci na trhu s ropou nenaruší neočekávaná situace jako například extrémní počasí či válečný konflikt, odborníci nepředpokládají ani dramatické zdražování.
Růst ceny totiž zřejmě přibrzdí pomalejší ekonomika Spojených států amerických. Zpomalení amerického hospodářského růstu může způsobit pokles poptávky po ropě, a tím její cenu i do určité míry snížit.
Klíčový bude v příštím roce vývoj amerického dolaru.
V této měně se totiž ropa obchoduje. Aleš Michl ze společnosti Raiffeisenbank očekává, že barel ropy zlevní posílení dolaru vůči euru. V příštím roce tak cenu černého zlata odhaduje na 70 až 100 dolarů.
Ropa se lehce dotkla hranice sta dolarů |
Poptávka byla letos neutuchající
Růst ceny ropy nabral největší obrátky letos v září, kdy byla překonána hranice 90 dolarů.
S černým zlatem hýbala hlavně vysoká poptávka a s tím související omezená schopnost největších producentů těžbu zvýšit.
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) sice zvedly těžbu o půl milionu barelů na zhruba 27,2 milionu barelů denně, ale další zvyšování zatím odmítají.
Svoje udělaly i geopolitické neshody, nepřízeň počasí nebo neočekávaný úbytek zásob v USA. Cena ropy tak letos lámala jeden rekord za druhým.
Koncem letošního října pokořila v New Yorku historickou hranici, když vystřelila nad 92 dolarů za barel kvůli obvinění USA, že Írán podporuje mezinárodní terorismus. Jen několik dní poté se americká ropa vyšplhala až k 99 dolarům za barel.
Zdražovaly aerolinky i cestovky
Kvůli drahé ropě letos musela přistoupit ke zvýšení palivových poplatků i řada leteckých společností jako Lufthansa, Air France, ale i České aerolinie.
Ty navíc kvůli slabému americkému dolaru začaly od listopadu účtovat palivový příplatek v eurech. Pasažéři si tak museli připlatit k letence po Evropě 22 eur a na dálkových letech pak 60 eur.
Cestování opět zdražuje. Kvůli cenám ropy |
Vysoká cena ropy a s ní dražší palivové příplatky ale táhly nahoru ceny i u ostatních dopravců a cestovních kanceláří. Čedok zvýšil připlatek zhruba o 200 korun na 1590 korun. Zdražovala například i Exim Tours.