Cestování opět zdražuje. Kvůli cenám ropy

hpv
31. 10. 2007 11:40
Aerolinky účtují více za palivové příplatky
Městečko Baška na ostrově Krk
Městečko Baška na ostrově Krk | Foto: Pavel Baroch

Praha - Cestování letadlem opět podraží. Kvůli ceně ropy se opět zvedají palivové příplatky k letenkám na charterových linkách.

Jako první zvedne v průběhu listopadu palivové taxy k ceně zájezdu cestovní kancelář Čedok. Ta kvůli rostoucí ceně ropy podle informací deníku Aktuálně.cz zvýší palivový příplatek asi o 200 korun na 1590.

K obdobnému kroku se chystá i Exim Tours. "Pokud se cena ropy v následujících deseti dnech nesníží, poplatky zvedneme. V tento okamžik ale nedokážu přesně odhadnout, o kolik bychom zdražili," říká Jan Koláčný, obchodní ředitel Exim Tours.

Podobně reaguje i Roman Fisek, majitel cestovní kanceláře Firo-tour. "Zabýváme se touto otázkou každý den. Nejpozději do konce týdne rozhodneme," uvádí. "CK Fischer pravděpodobně ke zdražení také přistoupí. Definitivní verdikt padne do pátku," říká Dan Plovajko, mluvčí CK Fischer.

V Evropě se zdražuje

České aerolinie zatím zdražení palivového příplatku na pravidelných linkách neoznámily. "Situaci monitorujeme. V případě, že společnost přistoupí ke změnám ve výši palivového příplatku, budeme o této změně informovat," uvedla Daniela Hupáková, mluvčí ČSA.

Vzhledem k enormnímu růstu cen ropy v posledních týdnech ke zdražení palivových tax přistoupily i někteří konkurenti Českých aerolinií. Například německá Lufthansa zvedla na dálkových spojích od 1. října příplatek o 5 eur na 67 eur. Na evropských linkách došlo k navýšení o 2 eura a činí 14 eur.

Konsorcium Air France/KLM největší evropský dopravce,  přidal v září k palivovým příplatkům k letenkám po Evropě jedno euro a na dlouhých letech pět eur. Pasažéři Air France tak nyní po Evropě platí 12 eur, a na dálkových spojích 63 eur. KLM pak vybírá 25 po Evropě a na dálkách 70 eur.

Ropa je přes 90

Výši palivového příplatku České aerolinie naposledy měnily letos v polovině června. Tehdy došlo po přechodném zvýšení k návratu taxy na původní úroveň, tedy 25 USD na středních tratích a 71 USD na dálkových linkách.

Cena ropy Brent za barel nedávno překonala hranici 90 dolarů. Od začátku roku tak cena ropy vzrostla o více než 60 procent. Analytici přitom očekávají, že cena černého zlata dále poroste.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy