Paříž - Ratingové agentury se staly terčem další kritiky. Nejnověji se do nich pustil šéf francouzské centrální banky a člen bankovní rady Evropské centrální banky Christian Noyer.
V rozhovoru pro list Le Télégramme de Brest prohlásil, že jednají spíše z politického než z ekonomického hlediska.
Reagoval tak na zhoršení ratingu Francie z nejvyššího stupně AAA. "Nezdá se mi, že by snížení bylo oprávněné, pokud zvážíme ekonomické základy," uvedl Noyer.
"Jinak by museli začít snižováním Británie, která má vyšší deficit, dluh, inflaci a nižší růst než my a kde prudce klesají úvěry," míní.
Kritika summitu
Vyslovil rovněž otázku, zda využívání ratingových agentur pro orientaci investorů má stále svoji platnost.
"Upřímně řečeno, agentury se staly nepochopitelnými a iracionálními. Hrozí i v případě, že státy přijaly silné a pozitivní rozhodnutí," citovala ho agentura. "Bylo by možné říct, že používání agentur jako průvodců pro investory již dlouho nemá platnost."
Ratingové agentury dohodu o zpřísnění fiskálních pravidel, jejíž návrh země eurozóny na pátečním summitu přijaly, označily za nedostatečnou.
Například Standard & Poor's uvedla, že zváží, zda nesníží v příštích dnech hodnocení úvěrové spolehlivosti zemí eurozóny. Agentura Moody's přezkoumá rating zemí eurozóny v prvním čtvrtletí příštího roku.
Třetí hlavní agentura Fitch uvedla, že summit neposkytl žádné komplexní řešení dluhové krize, což krizi eurozóny prodlouží a zvyšuje tlak na snížení ratingů zemí eura.
Narušená důvěryhodnost
Kritická slova na adresu agentur se přitom v posledních měsících množí. Jejich důvěryhodnost narušily i nedávné úniky informací.
Například již zmíněné agentuře Standard & Poor's, která pohrozila snížením ratingu patnácti zemím eurozóny včetně Německa a Francie, totiž unikly informace o hodiny dříve, než je oficiálně sama zveřejnila.