Praha - Lhůty jsou od toho, aby se překračovaly, myslí si nejspíš podnikatelé v Maďarsku. Z průzkumu platební morálky v pěti evropských zemích totiž vyplynulo, že jen necelá čtvrtina zakázek je uhrazena před uplynutím lhůty splatnosti.
Z pěti zkoumaných zemí je v Maďarsku také nejvyšší podíl nebytných pohledávek, plných 5, 3 procenta.
Vyplývá to z průzkumu společnosti EOS a marketingové agentury Ipsos, které zkoumaly kromě Maďarska také situaci v Bulharsku, Švýcarsku, Německu a Velké Británii.
Průměrná výše pohledávky je ve všech zemích stejná - nepřekračuje 5 tisíc eur. Také lhůta splatnosti se pohybuje obvykle kolem 31 až 33 dní, s výjimkou Německa. Tam je třeba zaplatit do 25 dní.
Němci jsou svědomití, Britové zapomnětliví
Přitom v dodržování termínů jsou nejsvědomitější právě Němci. Platí včas v 77 procentech případů, Švýcaři za nimi zaostávají o pouhá dvě procenta. Zato ve Velké Británii si s nějakým tím dnem navíc hlavu nelámou. V termínu přichází jen 59 procent plateb, což je jen o málo více než v Bulharsku.
Pohled na Velkou Británii však dokazuje, že opoždění v platbách nemusí zároveň znamenat velké množství nedobytných pohledávek.
Britové jsou zřejmě podle výsledků průzkumu spíš jen zapomnětliví než nesolventní. Podniky totiž přicházejí jen o 1,4 procenta svých pohledávek, což je nejlepší výsledek z pěti zemí spolu se Švýcarskem.
V Německu činí nedobytné pohledávky 2,1 procenta, v Bulharsku 4 procenta.
V čem se však 1200 oslovených firem v pěti zemích Evropy shodne, je vize budoucnosti. Ta je totiž všude dost černá.
Zástupci všech zemí předpokládají do budoucna zhoršení platební morálky svých klientů, rostoucí počet osobní bankrotů i krachů firem.