Nejlepší firmou v Evropě je banka UBS

Adam Junek
23. 2. 2006 0:00
Brusel - Konkurenceschopnost, mantra Evropské unie, má po včerejšku svého vůdce. Stala se jím švýcarská banka UBS.

Získala totiž historicky první titul "nejlepší evropská firma". Respektive patří jí Grand Prix při udělování cen "Best of European Business Award". Udělují je společně Financial Times a Roland Berger Strategy Consultants.

Porota složená z předních ekonomů a šéfů velkých evropských firem vybrala devět společností, které jsou podle ní nejvíce konkurenceschopné ve svých odvětvích. K tomu udělila ještě cenu za nejlepší "řízení podniku". Konečným vítězem však mohl být jen jeden.

Soudily hvězdy byznysu

Proč porotci, mezi nimiž se objevil například Lord Browne of Madingley, šéf BP, Kai-Uwe Ricke, výkonný ředitel Deutsche Telekom, či Daniel Vasella, vládce Novartisu, udělili cenu právě velkobance UBS?

Firma si je získala rychlým růstem hodnoty aktiv a zaměřením na menší akvizice, které přesně zapadají do portfolia banky. Kromě toho jury chválí banku za její nástup do asijsko-pacifického regionu.

Mezi dalšími oceněnými byly například společnosti Audi, RWE nebo Telefónica. Výběr probíhal na základě veřejně dostupných informací a porota zhodnotila na šest tisíc firem.

"Všichni naši vítězové mají jasnou, specifickou a konzistentní strategii pro úspěšný růst. Jsou to inovátoři ve svém oboru," uvedl Burkhard Berger, šéf Roland Berger Strategy Consultants.

Inovátorský přístup oceněných vyzdvihla i evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová. "Inovace jsou pro konkurenční boj zásadní. Proto se v Unii snažíme o co největší otevřenost pravidel pro nové technologie. Jinak nemá Evropa šanci uspět v souboji se svými rivaly na světových trzích," prohlásila Redingová.

Cena za průhlednost míří do Británie

Speciální cenu za nejlepší řízení podniku si odnesla britská společnost Imperial Chemical Industries. Porotu přesvědčila transparentností, strukturou vedení a etickým kodexem. Porotci zejména chválili systém, kdy všichni členové nejužšího vedení podléhají co tři roky schválení valné hromady akcionářů.

"Doufám, že tyto ceny přimějí politiky zamyslet se nad tím, zda by nebylo dobré firmám ulevit od byrokracie, aby byly konkurenceschopnější. Tyto ceny ale zároveň ukazují, že i přes překážky úřednického šimla se dá dosáhnout pozice lídra na světovém trhu a zajistit si růst," uvedl Lionel Barber z Financial Times.

Nejlepší evropské firmy

Sektor Vítěz
Automobilový průmysl AUDI
Spotřební zboží/maloobchod ESPRIT
Zpracovatelský průmysl Arcelor
Finanční služby UBS
Ropa/Plyn Statoil
Farmcie/Chemie BASF
Telekomunikace a média Telefónica
Doprava/Logistika/Turistika A.P. Møller - Maersk
Elektrárny RWE
Nejlepší řízení podniku Imperial Chemical Industries
 

Právě se děje

před 13 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy