EU: Chemické předpisy ušetří miliardy

Pavel Baroch
20. 2. 2006 15:00
Praha/Brusel - Nové přísné předpisy o používání chemikálií by mohly v EU ušetřit ve zdravotnictví a ochraně životního prostředí až 95 miliard eur.

Vyplývá to z nejnovější studie Evropské komise, na kterou jako první upozornila česká Společnost pro trvale udržitelný život.

Evropská chemická politika, označovaná zkratkou REACH, počítá s tím, že se tisíce chemických látek, které se používají v Unii, podrobí testům, aby se zjistil jejich vliv na lidské zdraví a životní prostředí. Látky, které testy neprojdou, se nahradí bezpečnými přípravky.

Evropská komise ve své studii zjišťovala, nakolik se přísnější chemické předpisy v nejbližších 25 letech projeví například na tom, že lidé nebudou tolik nemocní a zdravotní systémy budou na "chemické" choroby vyplácet méně peněz. Zkoumala také, jestli státy ušetří na invalidních důchodech či na poklesu nákladů na čištění pitné vody od chemikálií.

Infobox

S ČÍM POČÍTÁ REACH

 

  • V následujících jedenácti letech se bude muset otestovat na 30 tisíc látek ze zhruba sta tisíc, které se na trhu prodávají.
  • Testem projdou látky, kterých se ročně vyrobí více než jedna tuna.
  • Přípravky, u nichž je podezření, že mohou být nebezpečné, projdou zdravotním vyhodnocením.
  • Pokud se u některé látky zjistí, že je pro zdraví lidí a životní prostředí nebezpečná, bude muset být nahrazena neškodným přípravkem.

Studie ukázala, že přetížené systémy zdravotnictví v zemích EU by díky REACH mohly ušetřit v nejbližších deseti letech asi 2,5 miliardy euro. Úspora na čištění vod by v krátkodobém období měla být mezi 150 až 500 milióny eur a dlouhodobě tři až devět miliard eur.

"Doposud se většina studií zaměřovala na to, kolik průmysl za zavedení REACH zaplatí. Nyní se konečně mluví nahlas o přínosu pro zdraví lidí včetně stovek případů rakoviny, kterým každoročně může REACH předejít," řekl Miroslav Šuta, odborný konzultant Společnosti pro trvale udržitelný život.

(Ne)výhody REACH

Studie Evropské komise "Vliv REACH na životní prostředí a zdraví lidí" je dalším z pokusů, který má přesvědčit o tom, že výhody REACH překonávají "nevýhody" - tedy ekonomické dopady především na chemický průmysl, který bude muset testy chemikálií platit ze své kapsy.

Různé studie a odhady o tom, kolik firmy nakonec zaplatí, hovoří o nákladech v rozmezí 1,4 až 30 miliard euro. "Problémem je, že zatím nikdo neví, jak bude nakonec REACH vypadat," upozornil Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu.

Evropský parlament bude o konečné verzi chemické politiky hlasovat až za několik měsíců. České podniky tvrdí, že v nejhorší variantě by za zavádění REACH zaplatily až jedenáct miliard korun. Chtějí se proto pokusit vyjednat lepší pozici.

Foto: Aktuálně.cz

Tvrdí rovněž, že mnoho malých podniků nebude na zaplacení testů mít a zkrachuje. Podle studie, kterou Svaz chemického průmyslu vypracoval pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, by tak mohlo přijít o práci bezmála šest tisíc lidí, a stát by musel zvýšit náklady na řešení nezaměstnanosti o více než šest miliard korun.

REACH by pomohl Labi

Jaké by ale REACH přinesl úspory v českém zdravotnictví a v ochraně životního prostředí, není jasné. Studie podobná té, kterou si nechala vypracovat Evropská komise, u nás totiž nevznikla.

"Dopady na zdraví a životní prostředí v Česku se bohužel nikdo nezabýval," potvrdil Miroslav Šuta ze Společnosti pro trvale udržitelný život.

Někteří politici ale mají jasno. Kdyby už nové chemické předpisy platily, nemuselo by dojít k havárii v kolínské chemičce Draslovka, tvrdí například bývalá poslankyně Evropského parlamentu Inger Schörlingová.

Z továrny unikl 9. ledna kyanid a otrávil ryby a další živočichy na 83 kilometrech Labe. Podle Schörlingové by podle nových předpisů musela chemička nahradit kyanid jinou látkou, anebo by podnik musel své provozy lépe zabezpečit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy