Gazprom a Naftogaz uzavřely dohodu. Plyn opět teče

Redakce EKO
6. 3. 2008 0:00
Dodávky plynu do Evropy byly omezeny jen pár hodin
Nejjižnější lokalita těžby zemního plynu leží na souostroví Tierra del Fuego, ve výběžku jihoamerického kontinentu.
Nejjižnější lokalita těžby zemního plynu leží na souostroví Tierra del Fuego, ve výběžku jihoamerického kontinentu. | Foto: BASF

Moskva - Po dočasném omezení dodávek plynu do Evropy se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly na obnovení dodávek.

Ukrajinská strana potvrdila agentuře Reuters, že dodávky plynu jsou nepřerušované a pomalu se vrací k normálu.

"Tranzit ruského plynu přes ukrajinské území pokračuje v úplném objemu. Všechna omezení pro ukrajinské odběratele byla zrušena," uvedl Naftogaz.

Dluh zaplatíme, slíbil opět Kyjev

K telefonické dohodě o zaplacení ukrajinského dluhu obě strany dospěly pouze několik hodin poté, co Ukrajina varovala Moskvu, že začíná odčerpávat plyn směřující dále do Evropy. Reagovala tím na úterní rozhodnutí Gazpromu snížit dodávky plynu na Ukrajinu o polovinu.

Tomu, že k dohodě nakonec přece jen dojde nasvědčovala i snaha ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka vyjednávat s ruskou stranou. Vede je premiérka Julije Tymošenková, jejíž vztahy s prezidentem Juščenkem i ruskou stranou se opět vyostřují.

Omezení dodávek do Evropy přišlo

Včera v poledne Kyjev přitom vyslal do Moskvy zprávu, že začne odebírat zemní plyn směřující přes Ukrajinu dále na západ, což novinářům potvrdil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Ukrajina hodlala Evropě sebrat 60 milionů metrů krychlových plynu, aby pokryla vlastní poptávku. "Právě tolik plynu evropští klienti nedostanou," prohlásil.  Po několika hodinách se však situace vrací do normálu a plyn teče i na Ukrajinu.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 25 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy