Google, Uber i Disney. V USA přibývá firem, které po pracovnících vyžadují očkování

ČTK ČTK
13. 8. 2021 16:33
Ačkoliv administrativa amerického prezidenta Joea Bidena už měsíce opakovaně vybízí Američany, aby se co nejrychleji nechali naočkovat proti covidu-19, miliony jich dál váhají nebo vakcíny zcela odmítají. Řada velkých firem, univerzit, nemocnic i jednotlivých států a místních úřadů se ale stále více uchyluje k takzvaným očkovacím příkazům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle expertů bude obdobných iniciativ zřejmě přibývat. Přímo federální vláda nemá pravomoc očkování plošně nařídit.

Očkování po svých zaměstnancích vyžadují už technologické giganty Facebook, Google či Microsoft, firmy provozující alternativní taxislužby Uber a Lyft, největší soukromý zaměstnavatel Walmart, největší producent potravin v USA Tyson Foods, filmové a streamovací společnosti Netflix a Disney, případně i banky Morgan Stanley a Goldmans Sachs. Tento týden se k nim připojila i letecká společnost United - jako první z velkých amerických aerolinek.

Většina firem se snaží přimět zaměstnance k naočkování například nabídkou finančního bonusu nebo dnů dovolené navíc. Nenaočkované pracovníky a návštěvníky od určitého data přestanou některé firmy pouštět do svých kanceláří, nebo od nich budou vyžadovat pravidelné testy na koronavirus, nošení roušky a udržování rozestupů od ostatních zaměstnanců.

K podobnému kroku se již uchýlilo přes 600 amerických univerzit, které nenaočkovaným zakázaly vstup do učeben nebo do celého areálu školy. Jejich počet zřejmě ještě poroste, vzhledem k tomu, že soud v Indianě v červenci zamítl stížnost některých studentů z tamní univerzity, podle nichž je takové opatření neústavní.

Povinné očkování pomalu zavádějí i některé nemocnice, včetně prestižní sítě nemocnic Mayo Clinic. Činí tak v návaznosti na společné prohlášení většiny hlavních lékařských asociací, které vyzvaly poskytovatele zdravotní péče k očkovacím příkazům. Mnoho zařízení se nicméně takových kroků nadále obává, zejména kvůli hrozbám případných žalob anebo ze strachu, že od nich odejdou někteří těžko nahraditelní zaměstnanci.

Určitá opatření v rámci svých pravomocí přijímá i federální vláda. Biden nařídil povinnou vakcinaci více než dvěma milionům federálních zaměstnanců, ačkoliv jim nehrozí propuštění, pokud se jeho výzvou nebudou řídit. Budou se však muset pravidelně nechat testovat a dodržovat další protiepidemická opatření na pracovišti.

Ministerstvo pro záležitosti veteránů také přikázalo očkování všem zdravotníkům v nemocnicích pod jeho správou. Úřad je jedním z největších poskytovatelů zdravotní péče v USA, nařízení se tak dotkne asi 100 000 lidí.

Biden také vyzval americkou armádu, aby vakcínu proti covidu-19 zařadila na seznam očkovacích látek povinných pro příslušníky ozbrojených sil USA. Ministr obrany Lloyd Austin pak řekl, že brzy s podobným nařízením zřejmě přijde.

Opatření přijaly i některé státy, například Kalifornie a New York, které požadují očkování po všech vládních zaměstnancích. Město New York také jako první v USA bude chtít očkovací průkaz po všech, kteří se budou chtít zúčastnit většiny aktivit ve veřejných vnitřních prostorech, například navštívit bar, restauraci, posilovnu anebo představení.

Většina firem, nemocnic i místních úřadů nicméně s nařízením povinného očkování nadále váhá. Mnoho jich za největší překážku považuje to, že ani jedna z nasazených covidových vakcín dosud nezískala plné schválení od amerických regulačních úřadů. V USA se nyní, podobně jako jinde ve světě, očkuje vakcínami firem Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson na základě mimořádného povolení.

Po plném schválení prvních očkovacích látek, které odborníci očekávají letos na podzim, se zřejmě příkazů k naočkování bude objevovat u amerických zaměstnavatelů stále více. Tento trend posílí také předpokládaný pokračující nárůst denního počtu nově infikovaných lidí spojovaný se šířením nakažlivé varianty koronaviru zvané delta, domnívají se experti.

Spojené státy nicméně zůstanou v tomto ohledu geograficky rozděleny. V zemi je nyní plně naočkovaných přes 50 procent celé populace a Biden i jiní činitelé jeho administrativy opakovaně hovoří o nynější fází šíření nákazy jako o "pandemii neočkovaných". Většina nových infekcí i osob přijatých do nemocnic kvůli vážnému průběhu covidu-19 se totiž objevuje ve státech s nejmenší proočkovaností.

V těch povětšinou vládnou republikánští politici, kteří se veřejně stavějí proti povinné vakcinaci a podnikají kroky, jimiž se snaží podobné příkazy znemožnit. Podle expertů je přitom takový postup z právního hlediska stejně obhajitelný jako nařízení povinného očkování některými činiteli v jiných částech USA.

Video: V září se může dít něco, co nechceme. Třetí dávka je nejlevnější opatření, říká Vobořil

Ukázalo se, že u seniorů klesá hladina protilátek proti koronaviru rychleji než u mladší generace, říká ředitel společnosti Podané ruce. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy