Praha - Kdyby Mefistoteles nabídl investorům do realit jedno splněné přání výměnou za jejich duši, většina z nich by možná ani nezaváhala a rovnou chtěla vědět, jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí v příštím roce.
Spadnou o deset, dvacet, nebo třicet procent, jak si myslí bankéři, analytici a zástupci realitních kanceláří? Nebo budou stagnovat jak neustále opakují zástupci developerských firem?
Zatímco první skupina se odvolává na klesající poptávku a hypoteční krizi, která se postupně přelévá i do Česka, jejich oponenti tvrdí, že marže stavebních firem jsou již dnes minimální a jen těžko lze očekávat, že náklady na stavbu bytů klesnou.
Pád cen, nebo marketing?
Poptávka po bydlení začala v Česku klesat ještě před rozšířením hypoteční krize do střední Evropy. Již v březnu letošního roku hlásily největší developerské společnosti propad meziroční poptávky po novém bydlení o deset až dvacet procent.
Ačkoli tehdy jejich zástupci přesvědčovali veřejnost i odborníky, že poptávka se na podzim opět zvedne, opak byl pravdou. Na podzim 2008 se poptávka propadla meziročně již o třetinu. A na realitním trhu s rezidenčními nemovitostmi se začalo zlevňovat.
První známky snížení cen se začaly objevovat u starších panelových bytů na sídlištích a u hůře položených novostaveb. Asi o desetinu se tak snížily ceny nových bytů u hlavních komunikací, v přízemí, nebo bez dopravní dostupnosti.
Osudové osmičky
- Zajímavou "osmičku" nabídlo na sklonku podzimu sdružení poradenských firem Prague Research Forum. Zveřejnilo statistiku, podle které se v Praze počet kanceláří bez nájemců ve třetím čtvrtletí zvýšil na více než osm procent. To je ve srovnání s předchozími třemi měsíci o tři procenta více.
V listopadu již developerské společnosti, jako například Skanska CZ, Orco Group, nebo Central Group začaly nabízet slevy i na nové bydlení. Jedná se nejčastěji o stotisícové slevy, ale výjimkou už není ani milion korun.
Zástupci developerských společností přitom neustále opakují, že o snížení cen nejde. Jde prý jen o plánované marketingové akce. To například uvedl Ondřej Šuch, mluvčí Skanska CZ.
I přes všechny možné marketingové akce však lidé mají stále menší zájem o pořízení vlastního bydlení. Dokladem je i meziroční pokles objemu nově uzavřených hypoték. Zatímco v uplynulém roce to bylo přibližně 142 miliard korun, letos to bude podle odhadu Ministerstva pro místní rozvoj jen něco přes 120 miliard korun.
K poklesu dojít musí
Víceprezident Asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš pak na otázku spojenou s budoucím vývojem cen realit odpovídá: "K prudkému poklesu cen nemovitostí dojít musí. Bydlení bylo v Česku ve vztahu ke koupěschopné poptávce obyvatel neúměrně drahé".
Současná finanční krize, která se již do Česka postupně přelévá, bude mít na poptávku bydlení další tvrdý úder. "Ceny bytů klesnou až o třetinu. Stane se tak ale nejdříve v pololetí příštího roku," dodává Žikeš.
Zdeněk Mojžíšek, ředitel pro marketing a byznys klientelu Komerční banky, pak v této souvislosti uvádí, že ceny zřejmě klesnou, ale nepůjde o plošné zlevnění. "Bude hodně záležet na kvalitě a lokalitě," soudí.
Nejistota na realitním trhu mění chování lidí. Potenciální kupci bytů často s obchodem vyčkávají. Řada z nich se kvůli tomu dokonce stěhuje do nájmů. Zájem o pronájem bytů tak roste. A to nejen v Praze a středních Čechách, ale takřka ve všech větších městech republiky.