Sobotka: Návrh ERÚ je špatný, 38 procentům domácností by zdražil elektřinu

ČTK ČTK
22. 2. 2016 19:00
Premiér Bohuslav Sobotka označil návrh změny tarifů pro platbu elektřiny, který připravil ERÚ, za špatný. Konzultoval jej s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce Michaelou Marksovou a nešetřil kritikou. Systém by znamenal zdražení elektřiny o 38 procent a dotkl by se hlavně domácností a menších podnikatelů, také snižuje motivaci elektřinou šetřit. Premiér nařídil návrh přepracovat, podle něj není třeba s novým systémem spěchat.
Sobotka: S novými tarify není třeba spěchat, nemusí platit už napřesrok.
Sobotka: S novými tarify není třeba spěchat, nemusí platit už napřesrok. | Foto: Economia

Praha - Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhl Energetický regulační úřad (ERÚ), by znamenal zdražení pro víc než 38 procent domácností a většinu podnikatelů s malou spotřebou, uvádí analýza ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Premiér Bohuslav Sobotka se kvůli návrhu ERÚ sešel s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce Michaelou Marksovou (všichni ČSSD). Po jednání prohlásil, že návrh je špatný. Se změnou tarifů podle něho není nutné spěchat a měla by jí předcházet rozsáhlá debata.

"Nové tarify byly spočítány na základě vládou schválené aktualizované státní energetické koncepce a národního akčního plánu pro chytré sítě. Takže to není náš výmysl," řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

"Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhuje pro příští rok Energetický regulační úřad, by znamenal zdražení cen elektřiny pro více než 38 procent domácností, vyšší ceny by zaplatilo také 91 procent podnikatelů s malou spotřebou elektřiny," shrnul premiér závěry analýzy. "Ten návrh je špatný, podle mého názoru - ukazuje to analýza - je důležité ho přepracovat a je potřeba to pojmout komplexně," dodal premiér.

Systém, který navrhuje ERÚ, v sobě podle Sobotky nese významná rizika. Dopadl by totiž na domácnosti s nízkým odběrem elektřiny a snížil by motivaci šetřit při odběru elektrického proudu. Na tyto nedostatky premiér upozorňoval již v sobotu.

Sobotka v pondělí novinářům řekl, že požádal Mládka a Marksovou, aby o problémech s návrhem nových tarifů v co nejbližší době informovali vládu. Materiál, který připraví, dostane i ERÚ. Podle Mládka předloží MPO analýzu návrhu ERÚ vládě pravděpodobně příští pondělí.

Premiér dodal, že podle jeho názoru není nutné se zavedením nových tarifů spěchat. "Nic nás nenutí, abychom nový systém plateb za elektřinu zaváděli už od roku 2017," uvedl. Vláda podle něj nemůže ERÚ přikazovat, jak mají platby za elektřinu vypadat, je však povinna upozornit na negativní dopady.

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly návrh trestá občany za to, že šetří elektrickou energií, kupují si nízkoenergetické spotřebiče a úsporné žárovky. "Nezávislý energetický regulátor jim navrhuje diskriminační pravidla, občané mají platit za to, že vůbec mají možnost odebírat elektrickou energii. Takto si nepředstavujeme veřejnou službu," dodal odborář.

Změny tarifního systému se týkají takzvaných regulovaných cen. ERÚ je každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Šéfka ERÚ Alena Vitásková už dřív řekla, že nové tarify by mohly vydržet deset až patnáct let. Platit by měly od příštího roku.

S navrhovanou změnou tarifů nesouhlasí také ekologové. Podle nich návrh dopadá na ty, kteří energií šetří. Hospodářský výbor Sněmovny na začátku února odmítl takové nastavení soustavy u cen elektřiny, které by při zachování nynějších technických parametrů připojení k síti zvýšilo náklady domácností. Jaký dopad na ně změna bude mít, si mohou lidé již od poloviny spočítat na webu ERÚ. Úřadu pak mohou zaslat své připomínky.

 

Právě se děje

Další zprávy