Londýn - Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton, autor ekonomického bestselleru Thomas Piketty, a dalších více než 300 ekonomů z více než 30 zemí vybídlo světové lídry, aby skoncovali s érou daňových rájů. Jejich existence podle nich nemá "žádné ekonomické opodstatnění".
Napsali to v dopise, který byl zveřejněn jen pár dnů před mezinárodním protikorupčním summitem v Londýně.
"Území, která umožňují ukrývat majetek ve skořápkových firmách nebo která podporují, aby podniky mohly vykazovat zisk tam, kde nepodnikají, deformují fungování světové ekonomiky," napsali ekonomové. Iniciativu zorganizovala charitativní organizace Oxfam.
Z daňových rájů mají podle nich prospěch jen bohatí lidé a nadnárodní korporace, přičemž daňové ráje samy o sobě slouží jen ke zvyšování nerovnosti. Takzvané offshorové společnosti, tedy firmy registrované v zemi s výhodným daňovým režimem, přitom podrývají schopnost vlády vybírat daně. Politici by měli vyžadovat, aby firmy hlásily zdanitelnou činnost v každé zemi, ve které působí.
Svůj podpis připojil i bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Olivier Blanchard nebo ekonom Jeffrey Sachs z Kolumbijské univerzity. Dopis podepsal rovněž ekonom Ha Joon Chang z Cambridgeské univerzity. Podle něj daňové ráje "neslouží žádnému užitečnému účelu". "Tyto daňové ráje v podstatě umožňují firmám a některým osobám bezpracně se vozit na zbytku lidstva," řekl britské stanici BBC.
Z České republiky společný dopis podepsal Petr Janský z Univerzity Karlovy v Praze, vyplývá ze seznamu signatářů zveřejněného na internetu.
Britský premiér David Cameron ve čtvrtek v Londýně pořádá mezinárodní protikorupční summit, kterému zřejmě budou dominovat nedávná odhalení v takzvané aféře Panamské dokumenty (Panama Papers), které vypovídají o daňových únicích světových prominentů.
Podnikejte na Novém Zélandě
S nejnovějšími tvrzeními na základě uniklých Panamských dokumentů přišel novozélandský rozhlas Radio New Zealand, tamní televize TVNZ a investigativní novinář Nicky Hage.
Právní a poradenská společnost Mossack Fonseca, která je do kauzy Panama Papers zapletená, podle nich aktivně propagovala Nový Zéland jako vhodné místo pro podnikání kvůli vysokému stupni zachovávání mlčenlivosti, právní jistotě a možnosti být osvobozen od daně z příjmů.
Tajné skořápkové firmy a trusty na Novém Zélandu prý využívají bohatí z Latinské Ameriky, kteří tak přeposílají peníze po celém světě.