Praha - Jednodušší daně slibuje od roku 2020 ministr financí Andrej Babiš. Daňové přiznání pro zaměstnance, kteří si ho sami podávají, by nově mělo mít dvě stránky místo dnešních čtyř (bez příloh). Přehled daňových povinností či historie mají být nově přístupné on-line v takzvaném daňovém kiosku.
Ministr financí chce změnit typický obrázek, který je už několik let stejný: drobný podnikatel nebo i zaměstnanec, který si chce sám podat daňové přiznání, nahlédne do růžového dvoulistu s další vloženou přílohou. Chvíli studuje návod plný paragrafů, a přestože má o svých jednoduchých účtech přehled, raději navštíví daňového poradce, aby za něj přiznání udělal.
Pod názvem Moje daně chystá Babiš jednodušší systém, který podle něj podobné komplikace ukončí. "Původní zákon je z roku 1992 a byl 150krát novelizován. Potřebujeme zákon nový," řekl Babiš. Nový zákon o daních z příjmu chce ministerstvo financí představit v září příštího roku.
"Předpokládáme, že by zákon mohl být účinný od ledna roku 2020," uvedla náměstkyně ministra pro daně a cla Alena Schillerová. Zatím je návrh v podobě dvou desater daňových zjednodušení - jedno po podnikatele, druhé pro zaměstnance.
Podnikatelé se kromě takzvaného daňového kiosku nebo samovyměření mohou těšit také na úpravu některých lhůt u kontrolních hlášení a zrušení všech sankcí, za které se doposud vyměřovala pokuta tisíc korun. Na zaměstnance čeká kromě jiného uživatelský přívětivější prostředí pro elektronická podání.
Revoluční samovyměření
Zmíněné samovyměření ministerstvo označuje za revoluční změnu. Finanční úřady budou považovat každé daňové přiznání za správné a další kroky budou následovat bez prozkoumání správnosti údajů ve vyplněném formuláři. Doposud musel podnikatel, očekávající vrácený odpočet DPH, čekat, až jeho formulář projde kontrolou finančního úřadu a ten vydá platební příkaz.
"To zasáhne všechny daně, proces se velmi zrychlí a zautomatizuje. Odpadne zdlouhavé vydávání platebních výměrů," řekla Schillerová. Výhodou pro podnikatele tak bude zrychlené vrácení nadměrného odpočtu DPH na jejich účty.
Součástí změn má být i zcela nový informační systém, který budou používat finanční úřady. "V tom bude i takzvaný daňový kiosek, který umožní lidem řadu věcí vyřizovat přímo z domova. Najdou v něm předvyplněné daňové formuláře nebo průvodce daňovým zákonem. Podnikatel zároveň zjistí, v jakém stavu je vůči finančnímu úřadu, nebo svou daňovou historii," řekl ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.
Zaměstnanci, kteří si podávají přiznání sami, by pak podle autorů připravovaných změn měli vyplňovat jen dvě strany blanketu. Dnes má základní formulář čtyři strany a jeho součástí bývají také další přílohy.
Podobné snahy o zredukování počtu stran na daňovém přiznání už tu jsou alespoň deset let. Vloni představili jednostránkové daňové přiznání studenti Masarykovy univerzity v Brně. Jejich návrh sice tehdy zaujal Generální finanční ředitelství, jejich stopa však už v dnešním návrhu není.
"Podobných snah je víc, ale my jsme dospěli ke kompromisnímu řešení daňového přiznání na dvě strany. Jedna stránka by byla populistické řešení, protože by se na něj řada údajů nevešla a musely by se uvádět jinde," uvedl Janeček.