Počty minipivovarů v loňském roce navzdory pandemii neklesly. Sice jich pět zavřelo a 20 omezilo provoz, naopak 29 jich zahájilo činnost. Většinou šlo o již déle připravované projekty. Letos otevřelo nejspíš šest, celkem jich tak je přes 480, uvedl na tiskové konferenci prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Na začátku pandemie očekával, že změní majitele nebo zavře 40 procent z českých malých pivních producentů. Ceny piva z od nejmenších producentů rostou, podle prezidenta budou stoupat i nadále kvůli zvyšující se ceně lidské práce, která tvoří 60 až 80 procent ze spotřebitelské ceny. U velkých pivovarů tvoří lidská práce řádově nižší podíl, dodal.
"Pro nás to znamenalo v roce 2020 propad asi 30 procent ve výrobě. Když si vezmete, že velké pivovary měly propad šest až sedm procent, tak vidíte, že naše závislost na restauracích a prodejcích dobrého piva se promítla velmi výrazně. Trend pokračoval i v letošním roce, ale pivovary na to byly lépe připravené," řekl Šuráň. Nyní je podle něj výroba minipivovarů nižší o pět až deset procent proti předkoronavirovému období.
Pivo z minipivovarů bude podle něj zdražovat, a to i kvůli růstu cen pohonných hmot, které se následně promítají do cen sladu nebo chmele. "Máme jediné jistoty: Že umřeme a že pivo bude dražší. Cenové pohyby budou, ale jenom vzhůru," uzavřel.