Z debaty podle Petříčka vyplynulo, že o službách, které nejen ministerstvo poskytuje, se málo ví. Resort potřebuje aktivně oslovovat začínající společnosti s tím, co pro ně může udělat, řekl. Shoda podle něj panovala na tom, že pro inovativní sektor a technologické firmy je důležité držet obraz Česka jako země, jež chce být lídrem v této oblasti. "To je téma i pro prezentaci České republiky v zahraničí, kde ministerstvo, česká centra, ambasády mohou hodně udělat pro české firmy," uvedl.
Potřeby firem se podle Petříčka často liší, je proto třeba k nim přistupovat individuálně. "Ministerstvo zahraničí ve spolupráci s dalšími partnery musí být schopno zajistit nejen podporu tradičním odvětvím, exportérům, ale i právě mladým inovativním firmám," dodal ministr.
"Jedno z hlavních témat je zaměstnávání cizinců v České republice, což je velké téma. Často trvá i déle než rok zaměstnat legálně lidi ze zahraničí," uvedl Lukáš Sedláček, zakladatel Týdne inovací, startupu Poetizer a vzdělávací platformy ELAI. Dalšími body jednání byly problematika získávání víz pro zaměstnanců startupů v zahraničí, certifikace nebo GDPR.
Ministerstvo podle Marka Svobody z odboru ekonomické diplomacie může firmám pomoci zprostředkováním jednání s úřady ohledně regulací v různých zemích či získáváním kontaktů přes síť zastupitelských úřadů.
Připomněl, že od loňska existuje program PROPEA na podporu ekonomických aktivit v zahraničí, který umožňuje českým společnostem na jiných trzích reagovat na situaci při koronavirové epidemii a využít služeb, které jim poskytnou místní experti s podporou zastupitelských úřadů. Dosud program fungoval v deseti zemích, například v Maroku, Japonsku, Bosně a Hercegovině nebo ve Velké Británii, letos se podle Svobody rozšíří na 18 zemí.
Přes program je podle Svobody možné pomoci s regulatorními otázkami za zvýhodněnou dotovanou cenu. "Firma během certifikačního procesu, se kterým jí tam pomůže místní firma, zaplatí jen 30 procent veškerých nákladů," dodal.