Čeští investoři postavili ve Finsku větrný park. Dodá elektřinu pro 7000 domácností

ČTK ČTK
9. 11. 2020 13:15
Čeští investoři postavili ve Finsku nedaleko města Oulu větrnou elektrárnu Hirvineva. Cena přesáhla 540 milionů korun. Stavbu provedla a dokončila tamní společnost Winda Power, jejímž majoritním vlastníkem je český fond Green Horizon Renewables (GHR) v čele s podnikatelem a miliardářem Tomášem Krskem. V pondělí o tom informovala GHR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Větrná elektrárna Hirvineva se skládá ze čtyř turbín značky Nordex s celkovým instalovaným výkonem 19,2 megawattu (MW) a bude zásobovat elektřinou přibližně 7000 domácností. Výstavba začala v roce 2019, spouští se toto pondělí. Rotory turbín mají průměr 149 metrů a jsou instalovány ve výšce 155 metrů nad zemí.

Fond GHR uvedl, že souběžně s výstavbou větrné farmy Hirvineva získaly ve Finsku stavební povolení čtyři další projekty o celkové instalované kapacitě 200 MW. V současné době probíhají výběrová řízení na dodavatele hlavních komponent, tedy turbín a infrastruktury, fond plánuje uvedení těchto větrných parků do provozu v roce 2022.

"Finsko je mezi zeměmi Evropské unie právem považováno za průkopníka v oblasti obnovitelné energetiky. Do roku 2030 má polovina roční hrubé spotřeby energie ve Finsku pocházet z obnovitelných zdrojů. Už v loňském roce to bylo téměř 40 procent, takže Finové jsou na dobré cestě závazek splnit. Těší nás, že na této cestě bude i výrazná česká stopa," řekl projektový manažer GHR Robert Doucha.

Hirvineva je podle něj ekonomicky životaschopný projekt i bez státní podpory. "Je to další důkaz současného trendu budování obnovitelné energetiky na tržní bázi, který vidíme i v dalších zemích EU," uvedl Doucha. V investicích do této oblasti podle něj fond plánuje pokračovat.

"Pokračujeme v naší dlouhodobé strategii a hledáme vhodné příležitosti pro projekty v solární i větrné energetice především v rámci EU. Rádi bychom tu v následujících několika letech realizovali projekty v řádu stovek MW ve větrné energetice a vyšších desítek MW ve fotovoltaice," dodal Doucha.

Green Horizon Renewables je soukromá kapitálová společnost zaměřená na investice do obnovitelné energetiky především v Evropě. GHR je součástí rodiny investičních společností podnikatele Tomáše Krska, která zahrnuje skupinu BHM Group (investice do technologií) a Presto Ventures (podpora startupů).

Podle žebříčku časopisu Forbes je Krsek 19. nejbohatším Čechem s majetkem deset miliard korun. Je znám mimo jiné tím, že v roce 2017 prodal svůj podíl ve strojírenské společnosti Škoda Transportation, za kterou skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zaplatila 8,3 miliardy korun. Forbes uvádí, že z této částky Krskovi připadlo zhruba 44 procent.

V Česku větrná energetika dlouhodobě stagnuje či mírně roste, a to jak z hlediska instalovaného výkonu, tak z pohledu výroby. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu. Loni objem výroby elektřiny z větru loni dosáhl podle dat Energetického regulačního úřadu 700 gigawatthodin (GWh), meziročně o 14,9 procenta více. Z celkové výroby elektřiny jde o 0,8procentní podíl.

Video: Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí

Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Tortorella skončil po šesti letech jako trenér hokejistů Columbusu

Hokejové kluby Columbus a Arizona se po skončení základní části NHL a marné snaze dostat se do play off rozhodly ke změně trenéra. V Columbusu skončil po šestiletém angažmá John Tortorella, tým Coyotes už do nové sezony nepovede Rick Tocchet, který na střídačce Arizony strávil čtyři roky.

Vedení Blue Jackets den po zápase s Detroitem oznámilo, že po vzájemné dohodě s Tortorellou neprodlouží smlouvu. Dvaašedesátiletý kouč dovedl po svém příchodu Columbus čtyřikrát za sebou do play off, v prvních 15 sezonách od vzniku klubu přitom tým do vyřazovacích bojů prošel jen dvakrát.

Letos se mužstvu nedařilo a od posledního místa v Centrální divizi ho nemohla zachránit ani závěrečná výhra 5:4 v prodloužení nad Detroitem. Do bojů o Stanleyův pohár nepostoupil Columbus poprvé od roku 2016.

Tortorella nasbíral během 20 sezon v NHL 673 vítězství, což z něj dělá nejúspěšnějšího amerického trenéra ligy. V roce 2004 dovedl Tampu Bay k zisku titulu, působil i v New York Rangers a ve Vancouveru.

O pět let mladší Tocchet dovedl Arizonu v Západní divizi na 5. místo. "Po setkání s Rickem jsme se dohodli, že změna kouče je v nejlepším zájmu klubu," uvedl generální manažer Bill Armstrong. Za čtyři roky pod Tocchetovým vedením prošli "Kojoti" do bojů o Stanley Cup jen loni.

před 1 hodinou

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou hořelo, škoda je 4 miliony

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou na Benešovsku v neděli hořelo, škoda činí čtyři miliony korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na transformátoru, uvedl v tiskové zprávě mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Hasiči doporučili lidem v okolí, aby omezili větrání. Únik oleje z transformátoru do okolí hasiči nezaznamenali.

K požáru olejového transformátoru hasiči vyjížděli před 12.00, "Po příjezdu rozhodl velitel zásahu o vyhlášení druhého stupně poplachu a zároveň požádal o vyslání dalších hasičských jednotek, neboť plameny ohrožovaly sousední transformátor a střechu elektrorozvodny," popsal situaci mluvčí.

Na místo byli přivoláni i specialisté z chemické laboratoře hasičů. "Únik transformátorového oleje však nebyl zaznamenán. Toto by měl následně potvrdit rozbor vzorků odebraných nejen přímo v místě požáru, ale také z nádrží v čistírně i z řeky Sázavy," sdělil mluvčí.

"Po ochlazení objektu byla rozvodna odvětrána přetlakovým ventilátorem a zkontrolována opakovaným měřením termokamerou," oznámil Gabriel. Po 14.00 už na místě zůstali kvůli dohledu jen místní dobrovolní hasiči, o šest hodin později si po závěrečném průzkumu objekt převzal zástupce firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy