Čeští investoři postavili ve Finsku větrný park. Dodá elektřinu pro 7000 domácností

ČTK ČTK
9. 11. 2020 13:15
Čeští investoři postavili ve Finsku nedaleko města Oulu větrnou elektrárnu Hirvineva. Cena přesáhla 540 milionů korun. Stavbu provedla a dokončila tamní společnost Winda Power, jejímž majoritním vlastníkem je český fond Green Horizon Renewables (GHR) v čele s podnikatelem a miliardářem Tomášem Krskem. V pondělí o tom informovala GHR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Větrná elektrárna Hirvineva se skládá ze čtyř turbín značky Nordex s celkovým instalovaným výkonem 19,2 megawattu (MW) a bude zásobovat elektřinou přibližně 7000 domácností. Výstavba začala v roce 2019, spouští se toto pondělí. Rotory turbín mají průměr 149 metrů a jsou instalovány ve výšce 155 metrů nad zemí.

Fond GHR uvedl, že souběžně s výstavbou větrné farmy Hirvineva získaly ve Finsku stavební povolení čtyři další projekty o celkové instalované kapacitě 200 MW. V současné době probíhají výběrová řízení na dodavatele hlavních komponent, tedy turbín a infrastruktury, fond plánuje uvedení těchto větrných parků do provozu v roce 2022.

"Finsko je mezi zeměmi Evropské unie právem považováno za průkopníka v oblasti obnovitelné energetiky. Do roku 2030 má polovina roční hrubé spotřeby energie ve Finsku pocházet z obnovitelných zdrojů. Už v loňském roce to bylo téměř 40 procent, takže Finové jsou na dobré cestě závazek splnit. Těší nás, že na této cestě bude i výrazná česká stopa," řekl projektový manažer GHR Robert Doucha.

Hirvineva je podle něj ekonomicky životaschopný projekt i bez státní podpory. "Je to další důkaz současného trendu budování obnovitelné energetiky na tržní bázi, který vidíme i v dalších zemích EU," uvedl Doucha. V investicích do této oblasti podle něj fond plánuje pokračovat.

"Pokračujeme v naší dlouhodobé strategii a hledáme vhodné příležitosti pro projekty v solární i větrné energetice především v rámci EU. Rádi bychom tu v následujících několika letech realizovali projekty v řádu stovek MW ve větrné energetice a vyšších desítek MW ve fotovoltaice," dodal Doucha.

Green Horizon Renewables je soukromá kapitálová společnost zaměřená na investice do obnovitelné energetiky především v Evropě. GHR je součástí rodiny investičních společností podnikatele Tomáše Krska, která zahrnuje skupinu BHM Group (investice do technologií) a Presto Ventures (podpora startupů).

Podle žebříčku časopisu Forbes je Krsek 19. nejbohatším Čechem s majetkem deset miliard korun. Je znám mimo jiné tím, že v roce 2017 prodal svůj podíl ve strojírenské společnosti Škoda Transportation, za kterou skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zaplatila 8,3 miliardy korun. Forbes uvádí, že z této částky Krskovi připadlo zhruba 44 procent.

V Česku větrná energetika dlouhodobě stagnuje či mírně roste, a to jak z hlediska instalovaného výkonu, tak z pohledu výroby. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu. Loni objem výroby elektřiny z větru loni dosáhl podle dat Energetického regulačního úřadu 700 gigawatthodin (GWh), meziročně o 14,9 procenta více. Z celkové výroby elektřiny jde o 0,8procentní podíl.

Video: Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí

Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy