Dárky koupím v listopadu, vejdu se do šesti tisíc, plánují Češi. Pak se nechají unést

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 25. 11. 2018 23:09
Ačkoliv chtějí za dárky v průměru utratit necelých šest tisíc, většinou nakonec nechají v obchodech o pár tisíc víc. Při nakupování jednají impulzivně a důvodem k bezhlavému zadlužení bývá nejčastěji spotřební elektronika.
Foto: iStock

Fakt, že si Češi nejvíce půjčují peníze před Vánocemi, nejspíše nepřekvapí. Šokující je však skutečnost, že každý druhý se v tomto období zadlužuje rizikově.

Objem úvěrů roste ve srovnání s průměrem celého roku v polovině listopadu a na začátku prosince až o pětinu. Konec roku je také obdobím, kdy jsou lidé na svých účtech nejvíce v minusu. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury Kantar provedeného pro Poradnu při finanční tísni a Sdružení českých spotřebitelů.

Foto: Poradna při finanční tísni

Zkušenosti s půjčkou v předvánočním období má téměř pětina Čechů.
Zatímco v průběhu celého roku si rizikově půjčuje čtvrtina populace, v předvánočním období je to až 47 % lidí.

"Předvánoční období je z hlediska půjček a úvěrů tradičně velmi rizikové. V období vrcholících předvánočních nákupů mají spotřebitelé daleko více tendenci chovat se impulzivně a pro pořízení dárku využít nabízeného úvěru, aniž by se důkladně seznámili s jeho podmínkami," říká Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů.

Důvod pro půjčku na vánoční dárky je vcelku jednoduchý, lidé prostě nemají dostatek hotovosti. Ve většině případů jde o přechodný nedostatek, jen zhruba ve 20 % jde o dlouhodobý nedostatek financí.

Ačkoliv většina dotázaných Čechů má v plánu utratit zhruba šest tisíc korun, nakonec sáhnou hlouběji do kapsy. "Záměry jsou dost konzervativní. Skutečné výdaje jsou většinou vyšší. V průzkumu jsme se dostali na částku necelých devíti tisíc korun. Předpokládám ale, že letos bude částka ještě vyšší, neboť nákupní apetit a ochota podstoupit riziko splácení dluhů, bude větší," říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni. 

Velký zájem o půjčky na konci roku potvrzuje i Česká spořitelna, největší banka na trhu v počtu klientů. "Tradičně největší zájem o spotřebitelské úvěry zaznamenáváme v listopadu a na začátku prosince, kdy je zájem o půjčky v průměru o pětinu vyšší než v ostatních měsících roku. Naopak v březnu až v květnu evidujeme největší zájem klientů o konsolidaci úvěrů, z nichž velkou část představují právě spotřebitelské půjčky od prodejců a nebankovních společností," říká Lukáš Kropík z tiskového oddělení spořitelny. 

Největší hrozbou jsou půjčky do výplaty

Lidé by měli podle Šmejkala vždy, a v předvánočním období to platí dvojnásob, velmi obezřetně přistupovat k tomu, jakým způsobem se rozhodnou financovat nákupy spojené s Vánocemi a dárky obecně.

"Pokud se z důvodu i krátkodobého nedostatku financí rozhodnou pro půjčku, měli by jít jednoznačně k zavedené úvěrové či bankovní instituci, která je detailně seznámí se všemi podmínkami čerpání úvěru," doplňuje Šmejkal.

Pokud jde o konkrétní úvěrový produkt spojený s nákupem vánočních dárků, jedná se především o nákup spotřebního zboží na splátky, těsně následuje spotřebitelský úvěr či půjčka u banky, kontokorent, malá půjčka do výplaty a kreditní karta. Přibližně každý desátý využije půjčky od rodinných příslušníků.

Největší starost dělají odborníkům právě malé půjčky do výplaty. "Často si je lidé sjednávají přes internet od neidentifikovatelných společností. A vysoké úroky z takové půjčky je pak v lednu a únoru doženou. Právě v tomto období máme o třetinu více klientů, kteří si nevědí rady se svými dluhy," doplňuje David Šmejkal. 

Foto: Poradna při finanční tísni

Co bude pod stromečkem?

Z průzkumu vyplynulo, že nejčastěji si Češi v předvánočním období půjčují na pořízení spotřební elektroniky (45 %), na výdaje spojené s dětmi (26 %), na rekonstrukci či vybavení bytu (21 %) a bílé domácí spotřebiče (15 %). V období před Vánocemi si půjčují spíše lidé mladší a ti, co mají děti. 

Téměř polovina lidí má již v říjnu bližší představu o vánočních dárcích. Nejčastěji chtějí kupovat oblečení či obuv. V těsném závěsu jsou pak hračky, kosmetika, elektronika, knihy a vybavení domácnosti. Oblíbenými dárky budou letos také nápoje a relaxační a lázeňské pobyty.

Kdy a kam na nákupy?

Necelé tři čtvrtiny Čechů (73 %) plánují pořídit dárky nejpozději do konce listopadu. Ženy přitom vyráží na nákupy mnohem dříve než muži. Jen 10 žen ze 100 plánuje nechat nákup dárků na prosinec, u mužů je to 37 ze 100.

Na dřívější nákupy se chystají i v rodinách s dětmi. Na prosinec nechává nákupy 22 % těchto domácností, oproti tomu bezdětní spoléhají na prosincové nákupy až ve 31 %. 

VIDEO: Jaký mobil pod stromeček? Povedený telefon se dá koupit i za pár tisíc

Technews: Jaký mobil si vybrat? | Video: Tomáš Cetkovský, Otakar Schön
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy