Praha – V Českých telekomunikacích přituhuje. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v reakci na kritiku, které musel kvůli dění na trhu čelit v posledních dnech, obrátil pozornost na Český telekomunikační úřad, tedy regulátora trhu. Za ceny mobilních dat v Česku, které patří k nejdražším v Evropě, může podle ministra dlouhodobá nečinnost českého regulátora mobilního trhu.
"Možná by se pánové z ČTÚ měli zajet podívat třeba do Rakouska, jak dobře funguje tamní regulátor, který přitom disponuje podobnými pravomocemi jako náš ČTÚ," uvedl na tiskové konferenci, kde ohlásil novelu zákona o elektronických telekomunikacích, ministr v narážce na rozhovor Hospodářských novin s šéfem rakouské mobilní regulace Johannesem Gunglem.
Regulátor tento příměr považuje za nepadnoucí. "Rakousko je příkladem země, kde je rozvinutá konkurence v mobilních službách. To je možné i díky tomu, že tamní vláda umožnila, aby na trh postupně přišlo pět operátorů a při jejich spojování si pak mohl regulátor klást tvrdé podmínky, které konkurenci zachovaly," reaguje mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
V Česku podle něj politici karty rozdali v minulosti jinak. "Vláda v roce 2000 rozhodla, že kmitočty pro sítě 3G dostanou jen tři operátoři. A rovněž to nebylo současné vedení ČTÚ, které zastavilo aukci kmitočtů na LTE těsně před jejím skončením, kdy byl příchod dalšího operátora na spadnutí," dodává Drtina.
O předčasném ukončení aukce na začátku roku 2013 rozhodl tehdejší předseda ČTÚ Petr Dvořák. Důvodem byla příliš vysoká cena, která by podle Dvořáka v důsledku vedla k vysokým cenám pro konečné spotřebitele. Cena tenkrát vystoupala i kvůli tomu, že se o kmitočty pro vlastního operátora ucházela finanční skupina PPF. Ta následně koupila od španělské Telefóniky její českou dceru a na českém trhu tak i v roce 2017 působí stále jen tři operátoři.
Mládek: Radní Malý jen mluví, nejspíš skončí
Ministr Mládek na tiskové konferenci také zopakoval své dřívější vyjádření, podle něhož on sám nemůže s cenami mobilních tarifů v Česku nic dělat a že všechny pravomoci leží na straně ČTÚ a antimonopolního úřadu. "Kompetence ministerstva jsou vyloženě legislativní, a naší snahou tedy bude úprava zákona o elektronických komunikacích, která bude řešit třeba vyšší ochranu spotřebitelů," řekl dále Mládek.
Podle něj to byl právě ČTÚ, který jeho ministerstvu připravil podklady pro bruselské jednání, které vedlo k ukončení drahých roamingových poplatků v Evropské unii i Česku. Za pozici Česka, jež měla podle kritiků jít na ruku zájmům velkých nadnárodních operátorů, byl ministr průmyslu koncem minulého týdne kritizován.
Ministr průmyslu teď proto říká, že si už nepřeje, aby v Radě úřadu nadále působil Ondřej Malý, který vůči operátorům v médiích ostře vystupuje, podle Mládka ale více mluví, nežli koná. "Panu Malému končí v radě mandát v půlce března. Předpokládám, že ho ve funkci nahradí někdo jiný," uvedl Mládek.
Na Malého si přitom stěžovala i velká trojka mobilních operátorů v podobě T-Mobilu, O2 a Vodafonu. Zástupci zmíněných firem se nechali neoficiálně slyšet, že Malý na sociálních sítích šíří silácké řeči, při oficiálních jednáních ovšem není konstruktivní a dohodu mezi nimi a ČTÚ prý komplikuje.
Ondřej Malý byl do rady ČTÚ jmenován v roce 2012 tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS). V radě nahradil Petra Štěpánka (ODS). Do ČTÚ odešel z pozice redaktora Hospodářských novin, předtím působil i v dalších médiích.
Rychlejší přenos čísla
Češi by mohli v budoucnu změnit mobilního operátora rychleji, než je tomu dnes. Počítá s tím novela zákona o elektronických komunikacích, kterou chystá ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministerstvo podle něj předloží vládě návrh zákona do 15. února.
Přechod by nově se vším všudy neměl trvat déle než deset dní. Přenést si číslo k jinému operátorovi je v Česku možné od roku 2006. Podle dat Českého telekomunikačního úřadu převedli lidé například v roce 2015 v tuzemské mobilní síti více než půl milionu čísel.
"Operátoři někdy nastavovali smluvní podmínky takové, že výpovědní doba, než mohl zákazník přejít k jinému operátorovi, byla někdy poměrně dlouhá. Podle asociace ochrany spotřebitelů to někdy bylo až 40 dnů. V návrhu zákona se nastavuje maximální možná lhůta, dokdy se musí celý přechod provést," upřesnil ředitel odboru elektronických komunikací ministerstva Luděk Schneider.