Omezte glutamáty, vyzývá Evropský úřad pro bezpečnost potravin

ČTK ČTK
25. 7. 2017 15:45
Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA doporučil omezit glutamáty v potravinách. Za bezpečné považuje 30 miligramů těchto látek na kilogram tělesné váhy denně. V Evropské unii je nyní povoleno přidat až deset gramů na kilogram potraviny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FTV Prima

Praha - Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje omezit množství glutamátů v potravinách. Za bezpečné považuje 30 miligramů těchto látek na zlepšení chuti na kilogram tělesné váhy denně.

V Evropské unii je teď povoleno přidat až deset gramů na kilogram potraviny. Informaci o doporučení EFSA na webu uvedl Státní zdravotní ústav. Na evropském trhu je asi 900 000 druhů potravin, glutamáty obsahuje 3,3 procenta z nich. Jídlu dodávají "lahodnou masovou chuť".

"EFSA přehodnotila bezpečnost glutamátů používaných jako potravinářské přídatné látky a stanovila akceptovatelný denní přívod ve výši 30 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti za den pro všech šest zkoumaných aditiv E620 až E625," uvedl SZÚ na webu.

Tato bezpečná úroveň je založená na nejvyšší dávce, při níž vědci ve studiích toxicity nezaznamenali žádné nežádoucí účinky u testovaných zvířat. Mezi prokázané nežádoucí účinky na člověka je bolest hlavy, zvýšený krevní tlak a zvýšená hladina inzulínu. V současné době je v EU povoleno až 10 gramů na kilogram vyrobené potraviny.

"Doporučujeme přezkoumat maximální limity pro kyselinu glutamovou a glutamáty přidávané do potravin, zejména pro jemné pečivo, polévky a bujóny, omáčky, maso a masné výrobky, koření a doplňky stravy," cituje SZÚ členku panelu EFSA pro potravinářské přídatné látky Claude Lamdréovou.

Kyselina glutamová a její soli, označované jako E620 až E625, se vyskytují ve většině potravin i přirozeně. Nejvyšší obsah mají sojové proteiny, parmazán, treska, vlčí bod čili lupina. Vyskytuje se podle SZÚ ale také například v rajčatech nebo některých těstovinách.

"Pokud je dávka velká, citlivější osoby mohou pociťovat zdravotní problémy, jako je bolest hlavy, pocení, tlak v obličeji, bušení srdce, bolesti na hrudi, nevolnost, slabost, atd. Naštěstí jde u zdravých osob o přechodný efekt. Ženy jsou citlivější. Příznaky se dostavují do 30 minut po jídle," vysvětlil na webu vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ Jiří Ruprich.

EFSA je úřadem Evropské unie zodpovědným za hodnocení rizik v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv, výživy, zdraví a pohody zvířat, ochrany a zdraví rostlin. Připravuje vědecká stanoviska a doporučení, která tvoří základ pro legislativu EU.

 

Právě se děje

Další zprávy