Online rozhovor - Po devíti měsících od referenda spustili Britové definitivně proces rozchodu s EU. Londýn ve středu oficiálně požádal Brusel o spuštění článku 50 Smlouvy o Evropské unii (známé také jako Lisabonská smlouva). Na konci procesu bude brexit a EU přijde o jednoho z nejvýraznějších členů.
Jaký to všechno má dopad na evropskou, a tedy i českou ekonomiku? "Jsem přesvědčen, že rozhodnutí o brexitu růst světové ekonomiky spíše zpomaluje, ačkoliv ne tolik, jak jsme původně očekávali," odpověděl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.
Samotné Velké Británii podle něj hodně pomohlo oslabení libry, která k euru od červnového referenda ztratila zhruba 13 procent. "Nicméně 66 procent dotazovaných manažerů ve Velké Británii v jednom z průzkumů uvedlo, že se obávají dopadů brexitu. To již dnes může mít vliv na jejich ochotu investovat," dodává Zeisel.
Jeden ze čtenářů se ptal, zdali na české firmy, které do Británie vyvážejí, mohou po dokončení brexitu očekávat z britské strany nějaké nové výrazné překážky. "Obchodní dohody budou symetrické, takže nezáleží pouze na tom, jestli Británie pustí zboží z EU do své země, ale jestli (a za jakých podmínek) EU pustí zboží z Velké Británie do EU. Jednání mohou být velmi složitá. V případě, že by k dohodě nedošlo, může to pro české firmy znamenat velký problém. Už nyní mají některé firmy problémy s výrazným oslabením libry," odpověděl ekonom.
Nejvíce dotazů pak padlo na další vývoj kurzu britské měny. "Naši kolegové v Londýně ještě očekávají mírné oslabování libry. Už by se ale nemělo jednat o propad, jaký jsme zaznamenali po referendu v loňském roce. Proti koruně by však libra měla oslabovat dlouhodobě," sdělil svůj pohled na věc Viktor Zeisel.