Nošovický pivovar zažehnal před 50 lety "pivní krizi". Dokumentují to unikátní fotky

Nošovický pivovar zažehnal před 50 lety "pivní krizi". Dokumentují to unikátní fotky
Skelet výrobního objektu - varny - na snímku z roku 1967. Projektanti mohli při návrhu pivovaru hledat inspiraci na Slovensku, kde jich v padesátých až sedmdesátých letech vyrostlo hned několik.
Obálka knihy s názvem 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích, která mapuje pět desítek let hořkého piva Radegast. Na přebal se dostal dobový snímek z oslavy kulatin jednoho ze zaměstnanců. Konkrétně šlo o pracovníka údržby Bohumíra Valy. V pivovaru se udržoval zvyk, že při podobných akcích objížděl oslavenec s tímto vozíkem podnik v doprovodu svých spolupracovníků.
Při rozhodování, jaké jméno pivovar dostane, tu byl požadavek hlavně na to, aby šlo o krátký, jednoslovný a snadno vyslovitelný název v cizím jazyce, který má také vztah k Beskydám.
Slavná socha boha Radegasta v beskydských Pustevnách, ke kterému se jméno pivovaru odkazuje, je dílem sochaře Albína Poláška. Na tomto snímku je zachycen při práci na plastice Strůjce svého osudu ve 30. letech 20. století., v níž vyjádřil své přesvědčení, že soud si naplňuje každý sám.
Foto: Archiv pivovaru Radegast Nošovice / Asahibeer.cz
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
5. 12. 2020 10:55
Pinoš, Jantar či Nošovjan - i tak se mohl původně jmenovat pivovar položený v podhůří Beskyd ve Frýdecku-Místecku. V soutěži ale nakonec zvítězilo jiné jméno, a sice Radegast, které odkazuje k bájnému bohu pohostinství a obchodu. Nošovický pivovar si tento měsíc připomíná padesát let od uvaření první várky piva. Podívejte se na historii podniku, jenž dnes patří pod Plzeňský Prazdroj.
 

Právě se děje

Další zprávy