Nošovický pivovar zažehnal před 50 lety "pivní krizi". Dokumentují to unikátní fotky

Nošovický pivovar zažehnal před 50 lety "pivní krizi". Dokumentují to unikátní fotky
Skelet výrobního objektu - varny - na snímku z roku 1967. Projektanti mohli při návrhu pivovaru hledat inspiraci na Slovensku, kde jich v padesátých až sedmdesátých letech vyrostlo hned několik.
Obálka knihy s názvem 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích, která mapuje pět desítek let hořkého piva Radegast. Na přebal se dostal dobový snímek z oslavy kulatin jednoho ze zaměstnanců. Konkrétně šlo o pracovníka údržby Bohumíra Valy. V pivovaru se udržoval zvyk, že při podobných akcích objížděl oslavenec s tímto vozíkem podnik v doprovodu svých spolupracovníků.
Při rozhodování, jaké jméno pivovar dostane, tu byl požadavek hlavně na to, aby šlo o krátký, jednoslovný a snadno vyslovitelný název v cizím jazyce, který má také vztah k Beskydám.
Slavná socha boha Radegasta v beskydských Pustevnách, ke kterému se jméno pivovaru odkazuje, je dílem sochaře Albína Poláška. Na tomto snímku je zachycen při práci na plastice Strůjce svého osudu ve 30. letech 20. století., v níž vyjádřil své přesvědčení, že soud si naplňuje každý sám.
Foto: Archiv pivovaru Radegast Nošovice / Asahibeer.cz
Pinoš, Jantar či Nošovjan - i tak se mohl původně jmenovat pivovar položený v podhůří Beskyd ve Frýdecku-Místecku. V soutěži ale nakonec zvítězilo jiné jméno, a sice Radegast, které odkazuje k bájnému bohu pohostinství a obchodu. Nošovický pivovar si tento měsíc připomíná padesát let od uvaření první várky piva. Podívejte se na historii podniku, jenž dnes patří pod Plzeňský Prazdroj.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Perušič se Schweinerem jsou na písku v Mexiku ve čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem se probojovali na čtyřhvězdičkovém turnaji Světového okruhu v Cancúnu do čtvrtfinále. Češi, kteří v březnu ovládli akci stejné kategorie v Dauhá, v play off dvakrát vyhráli a skončí nejhůře na děleném pátém místě.

Perušič se Schweinerem začali na písku v Mexiku porážkou, ale klíčový duel ve skupině proti domácí dvojici Rodolfo Ontiveros, Juan Virgen po odvrácení šesti mečbolů vyhráli a následně v play off vyřadili Nikitu Ljamina s Tarasem Myskivem z Ruska i americký pár Tri Bourne, Trevor Crabb. S ruskými soupeři sehráli další třísetovou bitvu, přičemž rozhodující sadu zvládli 15:9, hráče z USA poté zdolali 21:18 a 21:12.

Dnes večer (od 21:00 SELČ) se o postup do semifinále utkají české jedničky s další dvojicí z Ruska Ilja Lešukov, Konstantin Semjonov, vicemistrům Evropy z roku 2019. O další krok se tak Perušič se Schweinerem přiblížili účasti na olympijských hrách v Tokiu.

V Cancúnu se následně uskuteční ještě další dva turnaje Světového okruhu, předposlední ze sedmí dílů se bude od 2. června hrát v Ostravě.

před 32 minutami

EU připisuje Rusku odpovědnost za stav Navalného, žádá jeho okamžité propuštění

Evropská unie připisuje odpovědnost za zhoršující se zdraví vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného ruským úřadům a vyzývá k jeho okamžitému propuštění. Před začátkem pondělního jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři se podle něj budou kromě vážného stavu Navalného věnovat také vyostřené situaci na východě Ukrajiny a vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka. Některé země v čele s Polskem navrhují kvůli Ukrajině a Navalnému rozšířit protiruské sankce, iniciativa však nemá jednoznačnou podporu všech států.

"Naše žádost nebyla vyslyšena a nyní se situace zhoršila. Připisujeme odpovědnost za zdraví pana Navalného ruským úřadům," prohlásil Borrell s odkazem na opakovanou výzvu unijních zemí k propuštění nejznámějšího ruského kritika Kremlu. K tomu naposledy v neděli večer vyzvala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která dala najevo vážné obavy o Navalného zdraví. Spolupracovníci vězněného politika v dopise lídrům unijních zemí upozornili, že pokud se situace nezmění, může být Navalnyj v ohrožení života a bude potřebovat intenzivní péči. Moskva tvrdí, že jej ve vězení zemřít nenechá, podle kritiků mu však dostatečnou zdravotní péči neposkytuje,

Podle diplomatů nicméně není pravděpodobné, že by se ministři shodli na rázném společném postupu v podobě sankcí. Některé země v čele s Německem chtějí zatím dát přednost diplomatickému přístupu a vyčkat na vývoj situace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy