Nošovický pivovar zažehnal před 51 lety "pivní krizi". Dokumentují to unikátní fotky

Nošovický pivovar zažehnal před 51 lety "pivní krizi". Dokumentují to unikátní fotky
Skelet výrobního objektu - varny - na snímku z roku 1967. Projektanti mohli při návrhu pivovaru hledat inspiraci na Slovensku, kde jich v padesátých až sedmdesátých letech vyrostlo hned několik.
Slavná socha boha Radegasta v beskydských Pustevnách, ke kterému se jméno pivovaru odkazuje, je dílem sochaře Albína Poláška. Na tomto snímku je zachycen při práci na plastice Strůjce svého osudu ve 30. letech 20. století., v níž vyjádřil své přesvědčení, že soud si naplňuje každý sám.
Při rozhodování, jaké jméno pivovar dostane, tu byl požadavek hlavně na to, aby šlo o krátký, jednoslovný a snadno vyslovitelný název v cizím jazyce, který má také vztah k Beskydám.
Socha boha Radegasta z roku 1930 v budoucnu předznamenala vznik stejnojmenného průmyslového pivovaru v Nošovicích. Na snímku je zachycena její instalace na vrcholu hory Radhošť v moravsko-slezských Beskydech v roce 1931.
Foto: Archiv pivovaru Radegast Nošovice / Asahibeer.cz
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
5. 12. 2020 10:55
Pinoš, Jantar či Nošovjan - i tak se mohl původně jmenovat pivovar položený v podhůří Beskyd ve Frýdecku-Místecku. V soutěži ale nakonec zvítězilo jiné jméno, a sice Radegast, které odkazuje k bájnému bohu pohostinství a obchodu. Nošovický pivovar si letos v prosinci připomíná padesát jedna let od uvaření první várky piva. Podívejte se na historii podniku, jenž dnes patří pod Plzeňský Prazdroj.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy