Tunel pod Mont Blancem: Technický klenot, ale i místo tragédie, která přepsala normy

Tunel pod Mont Blancem: Technický klenot, ale i místo tragédie, která přepsala normy
Připravovaná stavba tunelu pod horou Mont Blanc si dala za cíl spojit italské údolí d'Aosta s francouzským městem Chamonix-Mont-Blanc.
Během stavby přišlo o život 23 dělníků.
Stavba byla tehdy oslavována jako projekt století a symbol Evropy bez hraničních bariér.
Hasily pouze francouzské záchranné sbory, jelikož italské o neštěstí nevěděly. Navíc také došlo k pochybení pracovníka obsluhy ventilace.
Foto: Profimedia.cz
Magdalena Chorá Dan Poláček Magdalena Chorá, Dan Poláček
Aktualizováno 19. 7. 2020 8:21
Tunel Mont Blanc slavnostně otevřeli 16. července 1965 prezidenti Francie a Itálie. Dlouhých 13 let byl nejdelším silničním tunelem světa a umožnil překonat horský masiv autem za 12 minut. Stavba pod nejvyšší horou Evropy slavící právě 55. narozeniny se však do encyklopedií zapsala ještě jednou. Při tragickém požáru v roce 1999 tam zahynulo 39 lidí a následná opatření změnila bezpečnostní normy.
 

Právě se děje

před 30 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy