Tunel pod Mont Blancem: Technický klenot, ale i místo tragédie, která přepsala normy

Tunel pod Mont Blancem: Technický klenot, ale i místo tragédie, která přepsala normy
Připravovaná stavba tunelu pod horou Mont Blanc si dala za cíl spojit italské údolí d'Aosta s francouzským městem Chamonix-Mont-Blanc.
Během stavby přišlo o život 23 dělníků.
Stavba byla tehdy oslavována jako projekt století a symbol Evropy bez hraničních bariér.
Hasily pouze francouzské záchranné sbory, jelikož italské o neštěstí nevěděly. Navíc také došlo k pochybení pracovníka obsluhy ventilace.
Foto: Profimedia.cz
Magdalena Chorá Dan Poláček Magdalena Chorá, Dan Poláček
Aktualizováno 19. 7. 2020 8:21
Tunel Mont Blanc slavnostně otevřeli 16. července 1965 prezidenti Francie a Itálie. Dlouhých 13 let byl nejdelším silničním tunelem světa a umožnil překonat horský masiv autem za 12 minut. Stavba pod nejvyšší horou Evropy slavící právě 55. narozeniny se však do encyklopedií zapsala ještě jednou. Při tragickém požáru v roce 1999 tam zahynulo 39 lidí a následná opatření změnila bezpečnostní normy.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy