Jeho boty se staly symbolem německého zázraku. Ikonické výrobky měla však i NDR

Jeho boty se staly symbolem německého zázraku. Ikonické výrobky měla však i NDR
Označení „Dederon“ se v tuzemsku používalo pro obyvatele východního Německa (ze zkratky DDR – Deutsche Demokratische Republik). Zároveň to byla umělotina, která se u našich sousedů vyráběla. Košilím ušitým z tohoto materiálu se říkalo „dederonky“.
Mezi dětmi si v NDR, ale třeba i v Československu získaly oblibu také vláčky značky Piko. Společnost vyrábějící modelové železnice a modely vláčků se po privatizaci výrazně proměnila a dnes jako soukromá společnost působí i v Asii.
Neodmyslitelnou součástí NDR byla také výroba trabantů. Legendou východního bloku byl zejména model 601 nebo starší typy P50 a P60.
"Nutella východu" se ve skutečnosti svým složením od té pravé poměrně lišila, obsahovala 36 procent lískových ořechů, zatímco Nutella jen 13. I pomazánka Nudossi se dá dnes stále zakoupit. Stejně jako řada dalších výrobků z NDR se na pár let přestala vyrábět, v roce 1999 ale pulty obchodů opět zaplavila.
Foto: ČTK
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 3. 11. 2020 11:47
V bavorském městečku Herzogenaurach se přesně před 121 lety, 3. listopadu 1900, narodil podnikatel Adolf Dassler. Vyučený pekař a milovník sportu přezdívaný "Adi" založil ve 40. letech značku Adidas. Zatímco v západním Německu tak lidé začali obouvat Adidas, východní sousedi si v obchodech mohli pořídit ikonické boty značky Zeha. Připomeňte si, jak rozdělené světy východu a západu vypadaly.
 

Právě se děje

Další zprávy