Jeho boty se staly symbolem německého zázraku. Ikonické výrobky měla však i NDR

Jeho boty se staly symbolem německého zázraku. Ikonické výrobky měla však i NDR
Označení „Dederon“ se v tuzemsku používalo pro obyvatele východního Německa (ze zkratky DDR – Deutsche Demokratische Republik). Zároveň to byla umělotina, která se u našich sousedů vyráběla. Košilím ušitým z tohoto materiálu se říkalo „dederonky“.
Mezi dětmi si v NDR, ale třeba i v Československu získaly oblibu také vláčky značky Piko. Společnost vyrábějící modelové železnice a modely vláčků se po privatizaci výrazně proměnila a dnes jako soukromá společnost působí i v Asii.
Neodmyslitelnou součástí NDR byla také výroba trabantů. Legendou východního bloku byl zejména model 601 nebo starší typy P50 a P60.
"Nutella východu" se ve skutečnosti svým složením od té pravé poměrně lišila, obsahovala 36 procent lískových ořechů, zatímco Nutella jen 13. I pomazánka Nudossi se dá dnes stále zakoupit. Stejně jako řada dalších výrobků z NDR se na pár let přestala vyrábět, v roce 1999 ale pulty obchodů opět zaplavila.
Foto: ČTK
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 3. 11. 2020 11:47
V bavorském městečku Herzogenaurach se přesně před 121 lety, 3. listopadu 1900, narodil podnikatel Adolf Dassler. Vyučený pekař a milovník sportu přezdívaný "Adi" založil ve 40. letech značku Adidas. Zatímco v západním Německu tak lidé začali obouvat Adidas, východní sousedi si v obchodech mohli pořídit ikonické boty značky Zeha. Připomeňte si, jak rozdělené světy východu a západu vypadaly.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy