Vykolejení a srážky na denním pořádku. První koňské tramvaje v Praze rozjel Belgičan

Vykolejení a srážky na denním pořádku. První koňské tramvaje v Praze rozjel Belgičan
První vozovnu, kterou zachycuje tento i následující snímek, měla koňka v Karlíně u dnešní křižovatky Sokolovská – Šaldova, od roku 1876 potom i na Smíchově.
Provoz koněspřežných tramvají se od začátku nevyhnul řadě problémů. 
Tramvajím jednak překážely dostavníky a povozy, kvůli čemuž jízda někdy trvala mnohem déle, než jak stanovoval jízdní řád. Vozy také mnohdy vykolejily.
Provozovatelem kolejové pouliční dráhy tažené koňmi byla Outletova soukromá belgická firma – Akciová společnost Pražské tramwaye. Společnost v roce 1875 čítala dvaatřicet zaměstnanců.
V roce 1892 už provoz Akciové společnosti Pražské tramwaye obstarávalo 281 osob, mezi nimi hlavně kočí, přípřežníci a podkoní.
Foto: Archiv Dopravního podniku hlavního města Prahy / DPP
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
23. 9. 2020 14:31
Přesně před 145 lety vyjela od Invalidovny první koněspřežná tramvaj v Praze, takzvaná "koňka". Původní trasa vedla z Karlína k tehdy vznikajícímu Národnímu divadlu. Později se provoz rozšířil o dalších pět linek. Na přelomu 19. a 20. století ale dopravní prostředek tažený koňmi začala vytlačovat elektrická tramvaj Františka Křižíka.
 

Právě se děje

před 28 minutami

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

před 57 minutami

ČR do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów, uvedl ministr životního prostředí Brabec. Ve čtvrtek začne jednání

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Firma hradního kancléře Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Podle ČT o tom rozhodlo ministerstvo financí

Zdroj: ČTK
Další zprávy